Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović izjavio je da se usvajanjem izmjena i dopuna Krivičnog zakonika ne namjerava ograničiti sloboda govora i izražavanja mišljenja, već je cilj da se preventivno djeluje s obzirom na to da se pojedine neprovjerene informacije brzo šire.
“Ovaj zakon ima preventivnu svrhu i treba da preventivno djeluje. Živimo u vremenu gdje se informacije lako i brzo šire. Na taj način postoji potreba da se ova oblast reguliše na adekvatan način da bi se spriječile štetne posljedice”, naveo je Bukejlović u intervjuu Srni.
On je naveo da od odluke Narodne skupštine Republike Srpske zavisi održavanje javne rasprave o navedenim izmjenama Krivičnog zakonika kao i njenom formatu.
“Narodna skupština Republike Srpske usvaja zakone i donosi odluke o zakazivanju javne ili stručne rasprave tamo gdje postoji potreba da se konsultuju zainteresovane organizacije, struka ili ima razlog za drugi način konsultacija. Tako će biti i kada je riječ o Nacrtu izmjena i dopuna Krivičnog zakonika, kojim se uvodi novo krivično djelo protiv časti i ugleda, odnosno uvrede i klevete, naveo je Bukejlović.
On je rekao da postoji potreba novinarske zajednice da na svoj način okupi javnost.”Smatram da će biti dovoljno prostora i na javnoj raspravi da svi zainteresovani budu prisutni i iznesu svoje primjedbe i sugestije u vezi sa Nacrtom izmjena i dopuna Krivičnog zakonika”, istakao je Bukejlović.
Govoreći o kritikama pojedinih organizacija i ambasada na najavljene izmjene i dopune Krivičnog zakonika, Bukejlović ističe da je Narodna skupština zakonodavni organ u Republici Srpskoj, te da je jedino mjesto gdje se može govoriti o adekvatnom zakonskom rješenju, njegovom donošenju i proceduri usvajanja.
“Ne znam koliko je adekvatno dolaziti iz zemlje u kojoj već postoji ova cijela oblast krivičnih djela protiv časti i ugleda /u pojedinim zemljama se naziva i krivično djelo protiv reputacije/ i gdje postoji zatvorska kazna za ova krivična djela, a govoriti u zemlji gdje je u nacrtu predviđena novčana kazna”, istakao je ministar.
Bukejlović naglašava da je sa razlogom predviđen veliki raspon u novčanim kaznama i da ne treba banalizovati priču o tome.
“Ni u jednom od ovih krivičnih djela nije početni iznos 50.000 KM. Meni je žao što postoji jedna vrsta banalizovanja ovog raspona kazni, jer je vrlo jasno u kom momentu se izriču najviše kazne – ako počinilac u više navrata vrši isto krivično djelo i kada se izricanjem manje kazne ne postiže svrha kažnjavanja”, pojasnio je Bukejlović.
Kada je riječ o donošenju zakon iz oblasti informisanja, Bukejlović navodi da navedena oblast nije u nadležnosti Minstarstva pravde, ali i smatra daje postojeći zakon potrebno uskladiti s realnim stanjem i modernim vremenom.
VIŠE PAŽNJE ZASLUŽILA KRIVIČNA DJELA ZLOUPOTREBE FOTOGRAFIJE I VIDEO-ZAPISA
Ministar Bukejlović istakao je da će poslanici u Narodnoj skupštini razmatrati i novo krivično djelo koje se odnosi na zloupotrebu fotografije i video-zapisa polno eksplicitnog sadržaja, čime je predviđena kazna zatvora od jedne do tri godine.
Ističe da je riječ o zaštiti ljudskih prava i sloboda, te podsjeća na tragične događaje u prošlosti, sa smrtnim ishodom nakon neovlašćenog snimanja i objavljivanja tog sadržaja na internetu.
“To je motivacija za uvođenje ovih krivičnih djela. Isto tako smo predvidjeli i krivično djelo kada je riječ o neovlaštenom objavljivanju tuđeg spisa, portreta ili snimka”, dodao je Bukejlović.
On je istakao da su ovakvi slučajevi, nažalost, postali dio svakodnevice, te ukazao da javnost mora biti informisana da će ovo biti u domenu krivičnog djela.
REPUBLIKA SRPSKA SPREMNA DA PRATI PUT KA EU
Bukejlović ističe da, kada je riječ o usvajanju zakona važnim za integracije u EU, samo dobijanje statusa kandidata predstavlja novi pravac djelovanja, te da je Republika Srpske spremna da prati taj proces.
“Činjenica je da status kandidata ne donosi na direktan način pristup novim fondima ili sredstvima EU, ali daje nam mogućnost za privlačenje novih investicija u Republiku Srpsku”, rekao je Bukejlović.
Ministar navodi da se prije usvajanja zakona u Republici Srpskoj utvrđuje da je u skladu sa pravni tekovinama EU i da će svi u narednom periodu biti usklađeni ili inspirisani pravnim uređenjem zemalja članica.