Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović rekao je da Prijedlog zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, koji Narodna skupština razmatra prema hitnom postupku, predviđa da se odluke ovog suda neće primjenjivati i izvršavati na teritoriji Srpske dok Parlamentarna skupština BiH ne donese zakon o Ustavnom sudu BiH.
Obrazlažući ovu tačku dnevnog reda u Narodnoj skupštini, Bukejlović je rekao da ovaj prijedlog zakona predviđa da se lica koja su dužna da postupaju prema odredbama ovog zakona izuzimaju od krivične odgovornosti propisane krivičnim zakonodavstvom BiH, u pogledu krivičnih djela u vezi sa izvršenjem ovog zakona i biće zaštićena od institucija Republike Srpske.
Kada je riječ o odlukama Ustavnog suda BiH o imovini Srpske, Bukejlović je rekao da to nije nadležnost navedene sudske instance.
“On, umjesto da štiti ustavno-pravni poredak, služi kao instrument za sprovođenje određenih želja, pritisaka i direktiva, i to usmjerenih protiv jednog entiteta u BiH”, rekao je Bukejlović.
On je dodao da bi usvajanje zakona o ustavnom sudu BiH doprinijelo da se bolje i pravičnije uredi njegovo djelovanje.
“Bez takvog akta sud je već izgubio svoj kredibilitet, ugled i postao izvršilac želja i direktiva usmjerenih na minimiziranje pravnog, teritorijalnog i ustavnog položaja Srpske. Dakle, cilj ovog akta je sprečavanje negativnog djelovanja Ustavnog suda BiH na Srpsku, njene institucije, teritoriju, imovinu i suvereni legitimitet garantovan Dejtonskim sporazumom“, ocijenio je Bukejlović.
Bukejlović je rekao da strane sudije treba da odu iz Ustavnog suda BiH, te je pozvao poslanike da jedinstveno usvoje navedeni akt.
Govoreći u ime svih predlagača ovog zakona – predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, narodnih poslanika i Vlada Srpske, Bukejlović je rekao da je Ustavni sud BiH 19. juna usvojio odluku o izmjeni Pravila tog suda, na osnovu koje je omogućeno zakazivanje i održavanje sjednica, kao i donošenje odluka bez sudija izabranih od Narodne skupštine Republike Srpske, te na ovaj način Pravilima regulisao pitanja koja bi trebalo da se utvrđuju isključivo zakonom.
“Zato se pristupilo donošenju zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, u cilju zaštite Ustavom zagarantovanih prava Republike Srpske, kao i zaštite Srpske od odluka koje će se eventualno donositi bez sudija imenovanih iz Republike”, rekao je Bukejlović.
On je precizirao da se odlukom Ustavnog suda BiH o izmjeni Pravila tog suda prouzrokuju štetne posljedice za rad organa i organizacija Srpske, stvaraju mogućnosti za sazivanje sjednica i donošenje odluka bez sudija izabranih od Narodne skupštine Srpske i time urušavanje ustavne nadležnosti Republike Srpske, zbog čega je u opštem interesu donošenje ovog zakona po hitnom postupku.
Obrazlažući razloge za stupanje na snagu ovog zakona narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku Srpske, Bukejlović je rekao da se predloženim zakonom štiti ustavni poredak i pravni sistem Srpske, što predstavlja naročito opravdan razlog za stupanje ovog zakona na snagu prije osmog dana od dana objavljivanja.
Narodna skupština u srijedu, 21. juna, usvojila je Zaključke u vezi sa neustavnim djelovanjem Ustavnog suda BiH, gdje je pozvala taj sud da ukine svoju odluku o brisanju člana 39 Pravila Ustavnog suda BiH i zadužila Vladu Srpske i Ministarstvo pravde da pripreme zakon o neprimjenjivanju odluka tog suda kojim se treba riješiti i pitanje pravne zaštite lica koja bi bila izložena eventualnom krivičnom gonjenju zbog neprimjenjivanja odluka Ustavnog suda BiH.
Ovaj zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srpske, navodi se u obrazloženju ovog akta.
SRNA