Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović izjavio je danas da BiH nema nadležnost da reguliše pitanje državne imovine, jer je uređena kao zajednica koju čine Republika Srpska i Federacija BiH i sa propisima kojima je regulisano ovo pitanje.
– Preglasavanje srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović klasična je zloupotreba zajedničkih institucija i još jedan atak na Dejtonski mirovni sporazum – rekao je Bukejlović, povodom jučerašnje sjednice Predsjedništa BiH na kojoj je, preglasavanjem srpskog člana, usvojen Prijedlog zakon o državnoj imovini.
On je istakao da Republika Srpska poštuje Dejtonski sporazum i Ustav BiH, prema kojima imovina ne pripada BiH, već isključivo entitetima.
– Bilo koja izmjena ove ili druge nadležnosti može biti donesena isključivo konsenzusom tri naroda – dodao je Bukejlović za Srnu.
On je napomenuo da je Dejtonskim mirovnim sporazumom propisano da vladine funkcije i ovlašćenja, koja Ustavom nisu izričito povjerena institucijama BiH, pripadaju entitetima.
– Prema tome, kako u Ustavu BiH nema izričite nadležnosti institucija BiH da regulišu pitanje imovine, nesporno je da je pitanje vlasništva nad imovinom u nadležnost Republike Srpske – naglasio je Bukejlović.
On kaže da bilo kakvo odlučivanje o pitanjima poput imovine, bez konsenzusa tri naroda, nije moguće.
– Navedeni prijedlog zakona imaće pravni epilog, kao i Prijedlog zakona o gasu, a koji su ista dva člana Predsjedništva BiH /Željko Komšić i Denis Bećirović/ usvojila preglasavanjem prije godinu dana i koji je Kolegijum Predstavničkog doma parlamenta BiH odbio, sa obrazloženjem da Predsjedništvo BiH za tu materiju nije ovlašteni predlagač – rekao je Bukejlović.
Iz Kabineta srpskog člana Predsjedništva ranije je saopšteno da Predsjedništvo BiH ne može biti ovlašteni predlagač zakona o državnoj imovini, te da u skladu sa Ustavom može predlagati samo zakone iz domena svojih nadležnosti.
Prema Dejtonskom sporazumu, imovina ne pripada BiH, već isključivo entitetima.
(SRNA)