“Naši podaci pružaju novi uvid u efekte buke na zdravlje, posebno na visok krvni pritisak i potencijalni razvoj raka, što su dva vodeća uzroka smrti u svijetu”, izjavio je istraživač Matthias Oelze s Univerzitetskog medicinskog centra u Mainzu u Njemačkoj.
Istraživanjem je ustanovljeno da su zdravi miševi koji su četiri dana izlagani buci aviona imali veće šanse da imaju probleme s visokim krvnim pritiskom. Kod miševa koji su prije eksperimenta imali visok krvni pritisak, buka je dovela do pogoršanja oštećenja srca zbog povećanja oksidativnog stresa i upale u kardiovaskularnom i neuronskom sistemu.
U drugom istraživanju su istraživači uočili da izloženost buci dovodi do oksidativnog oštećenja DNK kod miševa. Do toga je došlo zbog visoko mutogene lezije DNK koja je ranije povezivana s razvojem raka.
Postoji nekoliko istraživanja o tome kako buka utječe na zdravlje u slučaju postojećih kardiovaskularnih bolesti, kao i kako utječe na ponašanje miševa.
“Ova nova saznanja zajedno s našim drugim istraživanjima utjecaja buke na kardiovaskularni sistem mogla bi dovesti do boljeg razumijevanja kako buka utječe na zdravlje. To bi u konačnici moglo rezultirati informacijama i propisima kojima bi se bolje zaštitili ljudi od bolesti povezanih s izlaganjem buci”, zaključio je Oelze.