Oni su sproveli ozbiljan ekperiment – dve snedelje su hranili 20 Afrikanaca burgerima i pomfritom, a 20 Amerikanaca afričkom hranom bogatom mahunarkama, a siromašnom masnoćama. Svi dobrovoljci su na početku i na kraju studije prošli obimne zdravstvene provere. Rezultati pokazuju da se, uprkos kratkom vremenskom roku, stanje Amerikanaca značajno poboljšalo, a stanje Afrikanaca pogoršalo. Kod Amerikanaca su nivoi upalnih procesa u crevima smanjeni, a kod Afrikanaca se pojačali.
Naučnici sa Univerziteta u Pitsburgu ističu da je savremena zapadnjačka hrana bogata masnoćama i šećerima, a siromašna tzv. vlaknima – nezdrava.
Istraživanja pokazuju da kod japanskih doseljenika na Havaje već tokom jedne generacije rizik obolevanja od raka debelog creva od niskog raste do vrlo visokog, što je karakteristika lokalnog stanovništva ove američke savezne države. Druga istraživanja pokazuju da unošenje žitarica smanjuje rizik od raka creva, dok ih konzumacija crvenog mesa povećava.
Eksperiment sa zamenom ishrane otkriva da je u crevima aktera došlo do značajne promene u epitelnim ćelijama, kao i u sastavu crevnih bakterija. Za samo dve nedelje promene u ishrani od zapadnjačke u tradicionalnu afričku, bogatu vlaknima i siromašnu masnoćama, smanjeni su biomarkeri za rizik od raka.
To pokazuje da nikada nije prekasno da se smanji opasnost od raka creva – ističu naučnici.
Izvor: 021