Petnaest porodica iz kategorije raseljenih lica danas je dobilo ključeve novoizgradjenih stanova u opštini Brod.
Vrijednost zgrade koja je za njih napravljena u okviru regionalnog stambenog programa je 592.865 KM.
Zajedničkim presjecanjem vrpce i podijelom ključeva budućim korisnicima, zgrada socijalnog stanovanja u Brodu danas je zvanično predata na upotrebu stanarima.
Među 15 porodica koje su dobile ključeve stana u okviru regionalnog programa stambenog zbrinjavanja je i Ranka Blažanović iz Kaknja, a u stanu od 60-ak kvadrata živjeće sa sinom, snahom i dvoje unučadi. Ranka kaže da je presrećna, jer ovim riješava stambeno pitanje.
– Osjećanja su pomiješana, od uzbuđenja i velike radosti, hvala svima, posebno opštini Brod koja je bila sve godine uz nas – rekla je Blažanovićeva.
U projektu su zajednički učestvovali Ministarstvo za ljudska prava i izjeglice BiH, Republički sekretarijata za raseljena lica i migracije, opština Brod i međunarodni donatori.
– Lokalna zajednica je učestvovala sa skoro 50.000 KM. Oni dobijaju stanove na korištenje, a kompletna imovina vezana za ovu zgradu biće prenesena na opštinu Brod – rekao je Marko Aćić, direktora Republičkog sekretarijata za raseljena lica i migracije.
Lokalna zajednica učestvovala je sa oko 50 hiljada KM, a srećan početak u novim domovima, budućim stanarima poželio je načelnik opštine Brod Ilija Jovičić.
– Izražavam radost, zadovoljstvo i sreću. Ovo je dan za pamćenje za Brod jer rješavamo osnovno elementarno pitanje ljudi. Želim sreću ovim divnim ljudima koji su prošli u projektu. Uloga lokalne zajednice je bila da obezbijedi zemljište, građevinsku dozvolu, rente, priključak i uređenje okoline. Zajedno smo uradili dobar posao – rekao je Jovičić.
Što se RS tiče, na redu su otvaranja objekata u Istočnom Sarajevu, Prnjavoru, Bijeljini i Derventi.
Zahvaljujući Regionalnom stambenom programu čija vrijednost u BiH iznosi 75 miliona evra, a za koji se prijavilo vie od 27 hiljada ljuci, do kraja trajanja programa biće obezbijeđeno ukupno 3.200 stambenih jedinica za izbjegla i raseljena lica, te povratnike.
– Napravljena je rang-lista na kojoj je bilo vrlo malo primjedbi, što govori o ozbiljnosti pristupa onih koji rade na implementaciji projekta. Zahvalnost svim donatorima koji su dali sredstva, a projekat nam je bio jako potreban – rekao je Mahmutović.
Do sada je završeno 1.500 stambenih jedinica od kojih 1.100 kuća i 400 stanova, a završetak obnove i izgradnje preostalih 1.700 stambenih jedinica predviđen je u periodu 2020-2022. godine.
Inače, u regionalni stambeni program osim BiH, uključene su i Srbija, Hrvatska i Crna Gora, a angažovano je, kaže Mahmutović, preko 270 miliona evra donatorskih sredstava. EU je najveći donator sa učešćem od 234 miliona evra, a slijede SAD sa 24 miliona evra, Njemačka, Norveška, Švajcarska, Italija, Danska, Turska i još nekoliko zemalja.
Projekat podržavaju i UNHCR, OEBS i Razvojna banka Savjeta Evrope koja upravlja donatorskim fondom i pruža podršku partnerskim zemljama u sprovođenju programa i praćenju njegovog napretka, kao i u obezbjeđivanju vidljivosti programa.
(TV K3)