Još jedan znacajan datum iz ratne istorije Broda je i 20.april-dan kada je prije 75 godina Brod oslobođen neprijateljske okupacije. Pomen za stradale u II svjetskom ratu organizuje se svake godine polaganjem vijenaca na Spomen kosturnicu u Gradskom parku gdje se sada nalazi i Spomen-ploča ubijenim Jevrejima.
Opština Brod nažalost,ima burnu ratnu prošlost-i ovu bližu nama,još uvijek svježu i bolnu,i onu od prije 75 godina,koju pokušavamo održati u sjećanju i pokloniti joj se.
Iako se ne zna tačan broj stradalih,pretpostavlja se da je najmanje 2 i po hiljade Brođana život izgubilo tokom Drugog svjetskog rata.Što u borbenim dejstvima,što u logorima.
Načelnik opštine Brod Illija Jovičić kaže da su se ove godine okupili u znatno manjem broju nego prethodnih godina zbog epidemije korona virusa ali da je bilo interesanata da dođu.Jedan ovakav značajan datum treba i mora da se obilježi kao što se obilježava i 26.avgust kada je bilo masovno strijeljanje na Savi srpskog seoskog stanovništva .
U najsmrtonosnijem,najmasovnijem antifasističkom pokretu samo Jevreja stradalo je 6 miliona. Na desetine jevrejskih porodica zauvijek je zbrisano sa karte Broda,kao da nikad nisu postojale. U Brodu danas nema nijednog pripadnika jevrejske zajednice.Upravo je to rezultat njihovog sistematskog istrebljenja.
Predsjednik Jevrejske opštine u Doboju prim.dr Danijel Atijas kaže da svake godine dolaze u Brod da se poklone stradalim Jevrejima u Drugom svjetskom ratu kao i ostalim stradalnicima. U Brodu je živjelo 37 Jevreja i svi su nastradali.Jevrejska opština u Doboju danas broji 45 članova koji žive u Doboju,nešto njih u Tesliću i jedna porodica u Šamcu.
U pomen svih stradalih Narodno oslobodilačkog rata , položeni su vijeci i cvijeće na Spomen-kosturnici u Gradskom parku gdje se sad nalazi i ploča stradalim Jevrejima.
TV K3