Opština brod nažalost,ima burnu ratnu prošlost-i ovu bližu nama,još uvijek svježu i bolnu,i onu od prije 70-tak godina,koju pokušavamo održati u sjećanju i pokloniti joj se.
Iako se ne zna tačan broj stradalih,pretpostavlja se da je najmanje 2 i po hilajde brođana život izgubilo tokom Drugog svjetskog rata.Što u borbenim dejstvima,što u logorima.Dosta je bilo i civilnih žrtava rata. A na desetine jevrejskih porodica zauvijek je zbrisano sa karte Broda,kao da nikad nisu postojale.Mjesec april za njih je posebno traumatičan jer za koji dan -24.aprila obilježavaju dan najvećeg stradanja- Holokaust.
I nakon 72 godine,Brod je imao svoje uspone i padove-periode mira i prosperiteta sve do tragičnih 90-tih kada Brod ponovo kreće iz pepela.Uspomena na ratni period i sve poginule mora se čuvati i nikad ne zaboraviti.
Brojni Brođani bili su učesnici najmasovnijeg antifašističkog pokreta u tadašnjoj Jugoslaviji, opština Brod i njeni građani, iskreno, sa velikim poštovanjem, prisjećaju se svih žrtava fašističkog terora, kako boraca Narodno oslobodilačkog rata, tako i stradalih civila.
U pomen svih stradalih Narodno oslobodilačkog rata , položeni su vijeci i cvijeće na Spomen-kosturnici u Gradskom parku gdje se sad nalazi i ploča stradalim Jevrejima . Vijence su položile delegacije opštinskog SUBNOR-a, administrativne službe, Boračke organizacije i udruženja posljednjeg rata, te političkih stranaka.
TV K3