Polaganjem vijanaca i služenjem parastosa u Brodu je obilježen dan opštine i 30 godina oslobođenja od okupacije koju su izvršile oružane snage Hrvatske potpomognute bošnjačkim i hrvatskim paravojnim jedinicama.
Sedmi oktobar 1992. godine, dan je kada su jedinice Vojske Republike Srpske oslobodile Brod koji je sedam mjeseci bio pod okupacijom.
Brod je prva opština u Republici Srpskoj koja je bila izložena agresiji hrvatske vojske, a sjećanja preživjelih vojnika ni dan danas ne blijede.
Trideset godina kasnije, Brođani se sa tugom i bolom sjećaju poginulih boraca, kojima je na dan opštine, služen parastos a položeni su i vijenci na centralno spomen obilježje.
“Grad Brod bio je od strateške važnosti za Republiku Srpsku, a još 1991. godine bio je izložen hrvatskoj agresiji. Narod ovog kraja shvatio je opasnost i junački branio svoje mjesto”, rekao je ovo predsjednik Boračke organizacije Radan Ostojić.
Brod je mjesto u kojem se gaji kult sjećanja i nema sumnje da će i buduće generacije njegovati tradiciju, poručio je načelnik opštine Zoran Vidić.
Vidić je na svečanosti, povodom obilježavanja Dana opštine i Dana oslobođenja u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, podsjetio da je Brod bio među najrazrušenijim opštinama u Republici Srpskoj i BiH.
Povodom Dana opštine Brod, upriličena je i svečana sjednica Skupštine opštine na kojoj su dodijeljena priznanja najzaslužnijim pojedincima.
Najviše priznanje, Povelja pokrova Presvete Bogorodice dodijeljena je Boračkoj organizaciji Brod.
Dobitnik zahvalnice, između ostalih, je i režiser filma “Svjedok” Denis Bojić, koji je svojim trudom učinio da rad legendarnog ljekara Zorana Stankovića bude ovjekovječen dokumentarnim filmom zasnovanim na istini o stradanju Srba na prostoru Broda.
Pored Povelje Presvete Bogorodice, dodijeljene su i dvije Sedmoktobarske povelje, tri zahvalnice i dvije posebne zahvalnice.
Obilježavanje Dana opštine nastavlja se tokom cijelog mjeseca, nizom oktobarskih svečanosti.
TVK3