Prema podacima lista „Dejli mejl“, u korist ove verzije svjedoče komentari očevidaca avionske nesreće koje su okupili autori filma.
„Bilo je ljeto, vrijeme prikupljanja useva. Čuli smo eksploziju. Prvo smo pomislili da smo vidjeli crni dim i dva aviona, male kao srebrne igračke. Јedan je letio pravo, a drugi se okrenuo, kada smo čuli eksploziju i poletio je u suprotnom pravcu od onog iz kojeg je došao“, navodi list riječi Nataše Beronine.
Prema riječima drugog očevica, prije eksplozije ljudi navodno čak i nisu vidjeli raketu u vazduhu.
Pored toga, prema podacima „Dejli mejla“, u filmu bi mogla da bude prikazana verzija o tome da je uzrok tragedije mogla da bude i „teroristička operacija“ koju je pripremila CIA.
Na sajtu britanskog televizijskog kanala Bi-Bi-Si u ovom trenutku nema informacija o filmu.
Putnički avion „boing 777“ Malezija erlajnsa, koji je letio na liniji MH-17, srušio se 17. jula 2014. godine na nebu iznad Donjecka.
Kijev je za ovu tragediju optužio ustanike u Donbasu, koji su ove optužbe odbacili, saopštivši da nemaju vojnu tehniku za obaranje aviona na toj visini.
Nekoliko dana kasnije SAD su saopštile da imaju dokaze o tome da su avion oborili ustanici, ali nikakve podatke do sada Vašington nije predstavio.
Ministarstvo odbrane Rusije je još 21. jula 2014. godine objavilo podatke objektivne kontrole o situaciji na teritoriji Donjecke oblasti prije rušenja „boinga“, koji svjedoče o tome da je na dan tragedije avion bio u zoni dejstava raketnih kompleksa „buk“ ukrajinske armije, a prije katastrofe na tri do pet kilometara od aviona primjećen je ukrajinski vojni avion, vjerovatno, Su-25.
Savjet za bezbjednost Holandije 13. oktobra 2015. objavio je zaključke istrage o avionskoj nesreći. U izvještaju je navedeno da je pad aviona izazvala eksplozija s lijeve strane. Prema izvještaju, eksploziju je izazvala raketa lansirana iz sistema „buk“.
Zamjenik „Rosavijacije“ Oleg Storčevoj rekao je da sumnja u dokaze koje je predstavio Savjet za bezbjednost Holandije.
Istraga ruskih stručnjaka je omogućila da se utvrdi da zaključci holandske strane nisu vjerodostojni. Ovi podaci bili su poslati u pismu predsjedniku Savjeta za bezbjednost Holandije Tjibe Јustra.