Takođe, vlasti u toj zemlji razmatraju dalje korake protiv Rusije nakon izveštaja u kojem se navodi da je ruski predsjednik Vladimir Putin vjerovatno odobrio trovanje bivšeg agenta ruskog KGB-a Aleksandra Litvinjenka radioaktivnom supstancom u Londonu 2006, saopšteno je danas iz Dauning strita.
“Zaključak da je ubistvo odobreno na najvišem nivou u ruskoj državi je izuzetno uznemirujuće. To nije način ponašanja nijedne države, a kamoli stalne članice Saveta bezbednosti UN”, izjavila je danas portparolka britanskog premijera, prenosi Rojters.
Britanska policija je danas saopštila da i dalje traži ekstradiciju Andreja Lugovoja i Dmitrija Kovtuna, dvojice glavnih optuženih za ubistvo Litvinjenka.
Kako je naveo sudija Robert Oven, koji je rukovodio istragom, Dmitrij Kovutin i Andrej Lugovoj su otrovali Litvinjenka radioaktivnim polonijumom radeći na osnovu nečije naredbe. Osim toga, ističe se da raniji navodi da je Litvinjenko ubijen po naredbi mafijaških krugova nisu nevjerovatni, ali da nisu podržani dokazima.
Pojedini analitičari istakli su da je u izveštaju britanske istrage sporno to što se u njemu koristi reč – “vjerovatno
“Naime, kako ističu teško je zamisliti da neko izlazi sa ozbiljnim optužbama na račun bilo kog čovjeka, a pogotovo na račun nekog šefa države, a gdje je jedan od glavnih argumenata – “vjerovatno”.
S druge strane zvanična Moskva je saopštila da ne prihvata odluku britanskog suda o smrti bivšeg pripadnika ruskog FSB Aleksandra Litvinjenka jer je time narušen princip pretpostavke nevinosti.
“Rusija ne prihvata nikakvu odluku suda jer su se koristili dokazi prima facie, odnosno dokazi koji su neophodni da bi slučaj postojao. Drugim rečima, narušen je princip pretpostavke nevinosti koji je izveden na nivo međunarodnih odnosa“, rekao je izvor.
Takođe, isti izvor tvrdi da će ova istraga dovesti do “ozbiljnih posledice u odnosima Londona i Moskve.