Evropski sud pravde presudio je da britanski državljani koji žive u EU nemaju pravo da glasaju ili se kandiduju za funkcije, osim ako nemaju EU državljanstvo.
U Evropi je živjelo više od milion Britanaca, a mnogi su se protivili Brexitu u januaru 2020. godine.
Pitanje je pokrenula Britanka koja živi u Francuskoj više od tri decenije, ali je izbrisana sa biračkog spiska nakon Brexita i nije mogla da glasa na lokalnim izborima u martu 2020.
Ona je odbila da aplicira za francusko državljanstvo. Ta žena tvrdi da joj je pravo glasa oduzeto i u Velikoj Britaniji zbog tamošnjeg pravila koje onemogućava ljudima da glasaju ako su živjeli u inostranstvu duže od 15 godina.
Evropski sud pravde presudio je da ljudi koji žive u Evropi čak i prije Brexita “više ne uživaju status građana Unije, niti imaju pravo da glasaju i da se kandiduju na opštinskim izborima u državi članici u kojoj imaju prebivalište”, navodi se u saopštenju Suda.
“Ovo je posljedica suverene odluke Ujedinjenog Kraljevstva da se povuče iz Evropske unije”, navedeno je iz suda.
Ujedinjeno Kraljevstvo održao je 23. juna 2016. referendum o svom članstvu u Evropskoj uniji. Na njemu je 52 odsto glasača glasalo za izlazak, a 48 odsto za ostanak u EU-u.
Ujedinjeno Kraljevstvo obavijestilo je Evropski savjet 29. marta 2017. o tome da namjerava napustiti EU, čime je službeno pokrenut postupak predviđen člankom 50. Ugovora o Evropskoj uniji (UEU).
EU je 30. januara 2020. ratifikovala Sporazum o povlačenju.
Ujedinjeno Kraljevstvo napustilo je Evropsku uniju stupanjem na snagu Sporazuma o povlačenju 31. januara 2020. nakon 47 godina članstva i postala treća zemlja.
Time je započelo prelazni period koji je trajao do 31. decembra 2020.
EU i Ujedinjeno Kraljevstvo postigli su 24. decembra 2020. sporazum o trgovini i saradnji kojim se mijenjaju njihovi budući odnosi. Svih 27 država članica odobrilo je sporazum 29. decembra 2020.
(B92 – Foto: N.N)