Odluka katalonskog parlamenta ne menja ništa u stavovima Evropske unije, prve su reakcije Brisela. Predsednik Evropskog Saveta ponavlja da će Unija sarađivati samo s centralnom vladom u Madridu.
Kriza u Španiji je uznemirujuća za EU u celini, ne samo zbog povratka nacionalističkih i separatističkih pokreta na drugim mestima u Evropi već i zbog ekonomskih razloga.
Španija je četvrta po veličini ekonomija unutar evrozone i eventualna eskalacija mogla bi da ima posledice ne samo po Kataloniju i Španiju već i za ostatak Evrope.
Zato sasvim očekivano institucije u Briselu i vodeće zemlje članice EU jednoglasno poručuju da neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Katalonije i izražavaju svoju podršku jedinstvu Španije.
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk je rekao da se za EU ne menja ništa i da vlada u Madridu ostaje jedini sagovornik dodajući, ipak, da se nada da će vlada premijera Rahoja koristiti silu argumenata a ne argument sile.
Podršku Madridu izrazio je i šef Evropske komisije Žan Klod Junker koji je u više navrata već govorio da separatizam nije rešenje i da ne bi želeo da vidi sutra EU sa 90 zemalja članica.
Predsednik Evropskog parlamenta Tajani poručuje da niko u Evropi neće priznati nezavisnost i pozvao na vraćanje legalnosti kao osnove za dijalog.
Slične poruke i iz prestonica zemalja članica, od francuskog predednika Emanuela Makrona, britanske premijerke Tereze Mej i predstavnika vlade u Berlinu koje se mogu sažeti u tri stava: nema priznanja deklaracije o nezavisnosti, vlada u Madridu je jedini sagovornik a rešenje tražiti u dijalogu u okviru ustavnog poretka Španije.
(Bigportal)