Brisel odbacuje Trampov prijedlog

June 3, 2017, 9:25 am

EU je odbacila ponudu američkog predsjednika Donalda Trampa o ponovnim pregovorima za Sporazum iz Pariza i Brisel je poručio da će razgovore o sprovođenju obaveza iz dogovora voditi direktno sa poslovnim liderima i guvernerima saveznih država i da će obilaziti Vašington.

Britanski dnevnik “Gardijan” navodi da je poslije manje od 24 časa nakon što je Tramp objavio svoju odluku o povlačenju iz Sporazuma postignutog 2015. godine i da će doći do novog, manje ambicioznog dogovora sa ostatkom svjeta, Brisel odbacio mogućnost uključenja u slične razgovore.

Zvaničnici EU ističu da će iz razgovora izostaviti Bijelu kuću i da će direktno pregovarati sa američkim saveznim državama i većim korporacijama a koje su već najavile da će poštovati Sporazum iz Pariza.

Predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk opisao je povlačenje Amerike kao veliku grešku, ali je naglasio da će se borba protiv klimatskih promjena nastaviti sa ili bez Vašingtona.

– Jake transatlantske veze su daleko važnije i trajnije od posljednjih nesrećnih odluka nove američke administracije – istakao je Tusk.

On je na zajedničkoj konferenciji za novinare u Briselu sa kineskim premijerom Li Kećijangom napomenuo da su Kina i Evropa iskazale odgovornost za cijelu planetu i solidarnost sa budućim generacijama.

Tusk je pri tom mislio na zajedničko saopštenje EU i Kine u kojem su najavljeni napori u borbi protiv klimatskih promjena, uključujući odvajanje 100 milijardi dolara godišnje do 2020. godine kao pomoć siromašnijim zemljama za smanjenje štetnih gasova.

Britanski premijer Tereza Mej suočila se sa kritikama u svojoj zemlji jer nije potpisala zajedničku deklaraciju sa Njemačkom, Francuskom i Italijom koje su protiv poteza Amerike.

Izvor iz Dauning strita stao je u odbranu premijera, ukazujući na to da i druge zemlje poput Japana i Kanader nisu potpisale deklaraciju.

Skoro 200 država svijeta 2015. godine saglasilo se sa smanjenjem štetnih gasova kako bi se spriječile nekontrolisane klimatske promjene koje bi se desilo ako bi temperatura porasla za dva stepena Celzijusa ili više u odnosu na predindustrijsko doba.

Svjetska meteorološka organizacija upozorila je da bi, u najgorem slučaju, povlačenje SAD iz Sporazuma do kraja vijeka moglo dovesti do rasta temperature od 0,3 stepena Celzijusa.

 

Izvor: SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *