Plan, u čiji je nacrt imala uvid agencija AFP, obuhvata ubrzano stvaranje sistema Obalske straže EU i jačanje spoljne granice Grčke, koja je glavna tačka ulaska izbjeglica i migranata ka Evropi.
“Usvojićemo mapu puta o tome kako obnoviti potpuno funkcionalni Šengenski sistem”, rekao je izvor. Plan, koji će biti objavljen uoči samita EU i Turske, predviđa i vremenski rok za Grčku da ispravi “ozbiljne nedostatke” u kontroli svoje spoljne granice. U planu je kao vremenski rok za Grčku da reaguje naveden 12. maj.
“Ukoliko Grčka ne reaguje u datom roku, onda bi Brisel, teoretski, mogao da dozvoli granične kontrole unutar zone Šengena u trajanju do dvije godine, umjesto uobičajenih šest mjeseci”, navodi se u nacrtu plana. U nacrtu se poziva na okončanje jednostranih uvođenja graničnih kontrola i uspostavljanje koordinisanog sistema privremenih graničnih provjera.
“Cilj je ukidanje svih internih graničnih kontrola što je prije moguće, najkasnije do novembra 2016. godine”, dodaje se u nacrtu plana.
Prema riječima izvora, “ukoliko sve propadne i pogranične kontrole budu ponovo uvedene, onda će to biti kraj centralnog stuba procesa unifikacije EU”. Isti izvor upozorio je da bi ekonomski trošak urušavanja Šengena u narednih deset godina mogao iznositi 1,4 biliona evra. Sistem obezbjeđenja granica i obala EU, sa čijim su se osnivanjem saglasili evropski lideri, trebalo bi da bude u funkciji najkasnije do septembra i potpuno operativan do novembra.
Od početka 2015. godine, više od 1,13 miliona migranata stiglo je u Evropu i većina je stigla u Grčku iz Turske, a potom preko Balkana otišlo ka Njemačkoj i Švedskoj. Međutim, zatvaranje granica ostavilo je više hiljada migranata blokirane u Grčkoj i izazvalo diplomatski spor sa Austrijom.
(Srna)