“Zbog veoma visoke zatezne kamate koja u Republici Srpskoj na godišnjem nivou iznosi 18,25 odsto, a na dnevnom 0,05 odsto, uputili smo u skupštinsku proceduru po hitnom postupku Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o visini stope zatezne kamate kojom se iznos od 0,05 odsto zamjenjuje iznosom od 0,33 procenata dnevno da bi se kamatna stopa na godišnjem nivou izjednačila sa stopom zatezne kamate u Federaciji BiH /FBiH/ iznosi 12 odsto”, precizirao je Brčkalo.
On je na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu rekao da je razlog za podnošenje inicijative to što je “ova stopa u Republici Srpskoj najveća u regionu” i zbog toga posljedice trpe privreda i građani u Srpskoj.
“Visoka zatezna kamatna stopa u Republici Srpskoj iscrpljuje finansijski potencijal privrede i građana i mi procjenjujemo da će efekti, odnosno uštede od izjednačavanja kamatnih stopa u Srpskoj i FBiH na godišnjem nivou iznositi oko 53 miliona KM”, naveo je Brčkalo.
Druga izmjena ovog zakona, dodaje on, odnosi se na ukidanje metoda revalorizacije duga jer taj metod diskriminiše dužnike pošto se revalorizacija vrši samo u slučaju da cijene rastu, a ne i u slučaju deflacije, odnosno ako cijene padaju.
“Revalorizacija duga se ne obračunava ni u FBiH, ni u zemljama evrozone”, rekao je Brčkalo.
Govoreći o situaciji u zdravstvenom sistemu Republike Srpske, Brčkalo je rekao da ozbiljna država ne smije dozvoliti nedostatak citostatika, vakcina za bebe, pojavu ulja u respiratorima za bebe i slično, podsjećajući da je situacija teška i u Bolnici Istočno Sarajevo.
On je ocijenio da tragovi ulja u dječijim respiratorima u Univerzitetsko-kliničkom centru u Banjaluci predstavljaju “surovu realnost i tužnu sliku” zdravstva Srpske.
Brčkalo kaže da PDP traži da nadležno ministarstvo utvrdi odgovornost za sve ove propuste.