Domaćin prvog Mundijala na teritoriji Azije bili su 2002. godine Japan i Južna Koreja, a ovo Svjetsko prvenstvo pamtimo po stopostotnom učinku Brazila, kao i po krahu tadašnjeg prvaka Evrope i svijeta.
Suđenje je bilo očajno, ali i takvoj situaciji najprijatnija iznenađenja bili su domaćin Južna Koreja i Turska.
SR Jugoslavije nije bilo na ovom takmičenju, jer “plavi” nisu uspjeli proći grupu u kojoj su rivali bili Rusija, Slovenija, Švajcarska, Farska Ostrva i Luksemburg. Zauzela je tek treće mjesto, iza Rusa i Slovenaca.
Region je, ipak, imao dva predstavnika – Hrvatsku i Sloveniju, a obje selekcije su takmičenje završile već poslije prve faze.
Bez povrijeđenog Zinedina Zidana reprezentacija Francuske je podbacila na ovom Mundijalu. Iako su najavljivali da će ići na odbranu naslova osvojenog četiri godine ranije u Parizu, doživjeli su krah. “Galski pijetlovi” su se propisno osramotili i na kraju nisu uspjeli da prođu grupu! Ostali su zaglavljeni na začelju grupe u kojoj su još igrali Danska, Senegal i Urugvaj.
Da bruka bude još veća, Francuska nije uspjela da postigne nijedan gol u tri utakmice!
Grupu nisu prošli ni Argentinci, koji su imali u svom timu Batistutu, Verona, Aimara, Ortegu. Zanetija, Krespa…
Za razliku od Francuske i Argentine, selekcija Brazila, predvođena fenomenalnim Ronaldom, briljirala je. Ostvarili su sve pobjede. Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinjo i Roberto Karlos bili su neuništivi. Igrali su u grupi C, gdje su ostvarili tri lagane pobjede protiv Turske, Kine i Kostarike.
Iz grupe A dalje su otišli Danska i Senegal, dok su Urugvaj i Francuska završili takmičenje.
U grupi B selekcija Španije je sa tri pobjede završila kao lider, a Paragvaj je kao drugoplasirani otišao dalje. U grupi D desila su se prava iznenađenja. Južna Koreja i SAD su osvojile prva dva mjesta, a Portugal, koji je bio favorit u grupi, i Poljska su stavili tačku na nastup u Južnoj Koreji.
Njemačka i Irska su bili pobjednici grupe E, dok su Šveđani i Englezi bili najbolji u grupi F.
Iz grupe G Meksiko i Italija su izvadili vize za osminu finala, a grupu H su pokorili Japan i Belgija.
Favoriti i velikani nastavili su da se brukaju i u drugoj fazi. Italija je poslije produžetaka izgubila od Južne Koreje (1:2).
Domaćin je u narednom krugu poslije penala srušio još jednog velikana. Pala je i Španija poslije 0:0 u 120 minuta, jer je sreća opet bila uz Koreju (5:3).
Englezi su u osmini finala lako sa 3:0 eliminisali Dansku, a onda su u četvrtfinalu zaustavljeni od Brazila (1:2). Senegal je preko Švedske izborio plasman za četvrtfinale, a i Turska je slavila sa 1:0 protiv Japana.
Turci su do svog najvećeg uspjeha došli pobjedom protiv Senegala (1:0), i to poslije produžetka.
U polufinalu ih je čekao silni Brazil, a to je značilo samo jedno, kraj svih snova Turske da može do samog kraja. Hakan Šukur, legendarni napadač Galatasaraja i milanskog Intera, nije mogao da se nosi sa odbranom Brazila. Na kraju bilo je 1:0 za Ronalda i društvo.
Još jedan hit prvenstva, Južna Koreja, zaustavljena je u polufinalu, od favorizovane Njemačke (1:0).
Tako su u borbi za treće mjesto fudbaleri Turske sa 3:2 savladali domaćina Južnu Koreju. Bio je tu ogroman uspjeh, koji se na Bosforu slavio danima.
U odlučujućoj utakmici u Jokohami za titulu su se borili Brazil i Njemačka. Bio je to duel dva diva, ali i duel najboljeg golmana i napadača.
Ovo je ujedno bio i prvi međusobni susret Brazila i Njemačke u istoriji Mundijala dugoj 72 godine!
Oliver Kan je briljirao na takmičenju i veče prije finala proglašen je za najboljeg igrača Mundijala. Ipak, u zadnjih 90 minuta na nije uspio da se suprotstavi Ronaldu, koji je sa dva gola vinuo svoju selekciju ka petom naslovu.
Brazilci su igrali magičan fudbal, pisali su svjetski mediji poslije finala. Brazil je tako uspio da se iskupi za poraz koji su doživjeli četiri godine ranije u Parizu.
Srpskainfo