Bratunac: Služen parastos za 3267 ubijenih Srba

July 5, 2014, 9:55 am

Nakon parastosa, vijence su kod spomen-krsta u bratunačkom groblju položili Duško Ćetković, izaslanik predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, te delegacije vlada Srpske i Srbije, koje su predvodili premijer Srpske Željka Cvijanović i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin.

Vijence su položili i izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH, delegacije Narodne skupštine Srpske i srpskih predstavnika u institucijama BiH, Ambasade Rusije u BiH, OEBS-a, te zamjenik visokog predstavnika Urlike Hartman.

Kod spomen-krsta vijence su položile i delegacije Boračke organizacije Republike Srpske, Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srpske, Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH, Saveza logoraša, opština Bratunac i Srebrenica i brojne druge.

Služenjem parastosa počeo je centralni komemorativni skup povodom obilježavanja srpskog stradanja u srednjem Podrinju, koji organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

U proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu na području srednjeg Podrinja, odnosno regije Birač, poginulo je 3.267 srpskih vojnika i civila.

Na Petrovdan 1992. godine u srebreničkim selima Zalazje i Sase, te u Biljači i Zagonima kod Bratunca ubijeno je 69 srpskih civila i vojnika, a 22 su zarobljena od kojih polovina još nije pronađena.

Najveće zločine muslimani iz Srebrenice tokom 1992. i 1993. godine počinili su u bratunačkim i srebreničkim selima Bjelovac, gdje je 14. decembra 1992. godine ubijeno 109 Srba, Skelanima gdje je 16. junaura 1993. godine ubijeno 69 Srba, te u Sasama, Biljači i Zalazju na Petrovdan 1992. godine.

U Podravanju 24. oktobra 1992. godine ubijeno je 57 Srba, dok je u Kravici na Božić 1993. godine na najmonstruozniji način masakrirano 49 srpskih civila.

Srpska sela najčešće su napadana na najveće pravoslavne praznike Đurđevdan, Tojčindan, Vidovdan, Petrovdan, Božić…

Za ubistva Srba srednjeg Podrinja, pretežno civila, među kojima je bilo

najviše žena, djece i staraca, još niko nije procesuiran, osim Nasera Orića, koji je u Haškom tribunalu bio osuđen na dvije godine zatvora, a zatim oslobođen.

 

(RTRS)

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *