Parastosu je prisustvovao veći broj članova porodica sahranjenih boraca sa sarajevskog ratišta i njihovih saboraca koji žive u Bratuncu i Srebrenici, a cvijeće su položile delegacije Boračke organizacije i Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila iz Bratunca.
Vidomir Banduka iz bratunačkog Udruženja “Sarajevski Srbi” zahvalio je svima koji su danas prisustvovali parastosu nastradalim sarajevskim Srbima, čiji su posmrtni ostaci preneseni i sahranjeni u Bratuncu, te naglasio da se nikada ne smiju zaboraviti njihove žrtve i životi dati za Republiku Srpsku.
Banduka je podsjetio na golgotu sarajevskih Srba prilikom njihove seobe sa svojih vjekovnih ognjišta u neizvjesnost kada su prevozili posmrtne ostatke svojih srodnika i saboraca, te ponešto pokretne imovine, tražeći bilo kakve kuće i zidine da se u njih smjeste.
“Sarajevski Srbi nisu imali dilemu. Nisu željeli prihvatiti muslimansku vlast. Sloboda im je bila draža od svega i sve su ostavili da bi živjeli slobodni u Republici Srpskoj za koju su se borili i koju vole, bez obzira na uslove i standard života”, rekao je Banduka.
Udruženje “Sarajevski Srbi” organizovalo je obilježavanje 19 godina od iseljavanja Srba iz opština tadašnjeg Srpskog Sarajeva – Ilijaš, Vogošća, Rajlovac, Ilidža, Hadžići i Novo Sarajevo i njihovog doseljavanja u Bratunac i Srebrenicu, nakon što su njihova mjesta življenja Dejtonskim sporazumom pripala Federaciji BiH.
Nakon odbijanja 36 neprijateljskih ofanziva, ne želeći da žive pod tuđom vlašću, oko 150.000 sarajevskih Srba napustilo je svoje odbranjene domove i imanja i krenulo u neizvjesnost i slobodu u Republici Srpskoj po najtežim vremenskim uslovima po potpisivanju Dejtonskog sporazuma.
Taj egzodus započeo je u decembru 1995. godine, a završen početkom marta 1996. godine.
U okviru programa pod nazivom “Pamtimo, ne zaboravimo” sinoć je u bratunačkom Kulturnom centru prikazan dokumentarni film “Bosanski sindrom”, autora Dragana Elčića.