Bratunac: Centralni pomen ubijenim Srbima u Podrinju

July 5, 2014, 7:04 am

Komemorativnom skupu prisustvovaće predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Petar Đokić, ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Goran Mutabdžija.

Skupu će prisustvovati i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin.

Predstavnici OEBS-a, nekoliko ambasada i zamjenik visokog predstavnika u BiH Urlike Hartman potvrdili su prisustvo obilježavanju srpskog stradanja u srednjem Podrinju.

U 10.00 časova biće služen parastos na gradskom groblju, gdje će, kod spomen krsta, biti položeno cvijeće i prislužene svijeće za pokoj duša nastradalih, među kojima i za 69 Srba ubijenih na Petrovdan 1992. godine u srebreničkim selima Zalazje i Sase, te u Biljači i Zagonima kod Bratunca.

Obraćanje zvaničnika predviđeno je u 11.00 časova u porti crkve Uspenja Presvete Bogorodice u Bratuncu, nakon čega će uslijediti duhovni program.

Organizator ovog obilježavanja je Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

U proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu na području srednjeg Podrinja, odnosno regije Birač, poginulo je 3.267 srpskih vojnika i civila.

Na Petrovdan 1992. godine u srebreničkim selima Zalazje i Sase, te u Biljači i Zagonima kod Bratunca ubijeno je 69 srpskih civila i vojnika, a 22 su zarobljena od kojih polovina još nije pronađena.

Najveće zločine muslimani iz Srebrenice tokom 1992. i 1993. godine počinili su u bratunačkim i srebreničkim selima Bjelovac, gdje je 14. decembra 1992. godine ubijeno 109 Srba, Skelanima gdje je 16. junaura 1993. godine ubijeno 69 Srba, te u Sasama, Biljači i Zalazju na Petrovdan 1992. godine.

U Podravanju 24. oktobra 1992. godine ubijeno je 57 Srba, dok je u Kravici na Božić 1993. godine na najmonstruozniji način masakrirano 49 srpskih civila.

Srpska sela najčešće su napadana na najveće pravoslavne praznike Đurđevdan, Tojčindan, Vidovdan, Petrovdan, Božić…

Za ubistva Srba srednjeg Podrinja, pretežno civila, među kojima je bilo
najviše žena, djece i staraca, još niko nije procesuiran, osim Nasera Orića, koji je u Haškom tribunalu bio osuđen na dvije godine zatvora, a zatim oslobođen.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *