“Prolećni Brankovi dani”, kako je saopšteno iz “Brankovog kola”, ove godine u skraćenoj verziji u odnosu na prethodne, obuhvatiće dva programa i trajaće dva dana, danas i sutra, u Sremskim Karlovcima.
Kako je javljeno, sve je upućeno na 201. rođendan Branka Radičevića, koji će biti obilježen sutra u biblioteci “Branko Radičević”, u spomen-sobi Dejana Medakovića, u Sremskim Karlovcima.
Radičević i Medaković, podsjećaju, čuveni su đaci Karlovačke gimnazije.
Svečano otvaranje čuvene poetske manifestacije, jedne od dvije koje “Brankovo kolo” organizuje tokom godine, biće održano u Karlovačkoj bogosloviji “Sveti Arsenije Sremac”.
Danas, kako je javljeno, laureatima će biti uručena nagrada “Pečat varoši sremskokarlovačke”.
“Ova nagrada osnovana je prije 68 godina, precizno – 1967. godine u tadašnjem novosadskom studentskom listu ‘Indeks’. Osnivanje nagrade u pomenutom listu mladih predložio je tadašnji dvadesetdvogodišnji pjesnik i student Pero Zubac. Te godine proglašeno je osam laureata: Rajko Petrov Nogo, Branko Bošnjak, Zvonimir Husić, Milorad Milenković Šum, Petko Vojnić Purčar, Radomir Mićunović, Karolj Jung i Tito Bilopavlović”, saopšteno je iz “Brankovog kola”.
Kako se dodaje u saopštenju, proglašavajući ovogodišnje laureate krajem prošle godine, u okviru proslave dva vijeka od rođenja Branka Radičevića, čelnici “Brankovog kola” željeli su na specifičan način da podsjete na osnivanja ove ugledne nagrade koja je, dodali su, preživjela scile i haribde u vremenu, i ostvarila kontinuitet na kojem joj mogu pozavidjeti mnogi u Srbiji, regionu i svijetu.
“Odlučili smo da, zahvaljujući izuzetno plodnoj pjesničkoj godini, proglasimo takođe osam novih laureata i tako još više utemeljimo ‘kulturu sjećanja’ na početke ove jedinstvene pjesničke nagrade koja je svojevrsni pandan Vukovoj, koja takođe svake godine biva dodijeljena većem broju istaknutih umjetnika i kulturnih poslenika u Srbiji i na srpskom kulturnom prostoru. Kroz minule decenije postojanja, nagradu ‘Pečat varoši sremskokarlovačke’ dobila su najznačajnija imena naše pjesničke scene”, javili su iz “Brankovog kola”, uz napomenu da će ovogodišnjim dobitnicima nagrada biti uručena danas u 14 časova.
Novi dobitnici su, kako podsjećaju, Pero Zubac, Todor Bjelkić, Valentina Milačić, Damir Malešev, Igor Mirović, Milica Bakrač, Barbara Novaković i Mile Lisica.
“U programu svečanog otvaranja učestvovaće i operska primadona (sopran) Vesna Aćimović i pijanistkinja Maja Grujić, dramska umjetnica Milica Grujičić i mladi pjesnik Danilo Jovanović, te oktet Srpske pravoslavne bogoslovije Svetog Arsenija. Skup će pozdraviti Nenad Grujičić, predsjednik ‘Brankovog kola’ i protojerej-stavrofor mr Jovan Milanović, rektor Karlovačke bogoslovije”, najavljeno je.
Sutra, na dan Brankovog rođenja, 28. marta u 11 časova, u biblioteci “Branko Radičević” u Sremskim Karlovcima, biće priređena tri programa u nizu: Monodrama “Ja, Mina Brankova” u izvođenju Danice Petrović, promocija knjige “Godine i razgovori” – 100 intervjua (1977-2024) sa Nenadom Grujičićem (O Branku Radičeviću i “Brankovom kolu”, o pjesničkom i umjetničkom stvaralaštvu, o književnom životu nematerijalnom kulturnom nasljeđu), a o djelu će govoriti Damir Malešev, Maja Belegišanin Ivanović i Rastko Lončar, priređivač knjige.
“Potom će u istom prostoru biti promovisan pjesnički prvenac, nedavno takođe objavljen u ‘Brankovom kolu’, knjiga poezije Bojane Jelenković, o kojoj će govoriti Danilo Jovanović i Nenad Grujičić, recenzent zbirke. U programu će nastupiti i glumice Milica Grujičić i Danica Petrović”, otkrivaju iz “Brankovog kola”.
Branko Radičević je rođen u Brodu na Savi (Slavonski Brod) 15. marta, po julijanskom, ili 28. marta 1824. godine, po gregorijanskom kalendaru, a od 1830. do 1835. godine živio je u Zemunu i učio srpsku, pa njemačku osnovnu školu.
U najstarijoj srpskoj, čuvenoj Karlovačkoj gimnaziji, pod krštenim imenom Aleksije, školovao se od 1835. do 1841. godine, gdje su ga zvali Aca.
Tu je bio “najodličniji đak”, sa kaligrafskim rukopisom, i “nikad batinan”.
U Temišvaru, Aleksije Radičević uči “mudroljubije”, tj. filosofiju od 1841. do 1843. godine.
Potom odlazi u Beč da uči prava koja nije volio: “Učenje prava baš me nezadovoljnim čini, kad pomislim još tri godine, zgrozim se.” Izlaskom njegove prve knjige, “Pesme”, u Beču 1847. godine, sa grčkog jezika (Aleksios) prevodi svoje ime na srpski – Branko.
(Nezavisne novine)