Bramerc je odbacio kao “neosnovanu” i optužbu da zloupotrebljava položaj glavnog tužioca, te ponovio zahtjev da Raspravno vijeće opozove odluku o privremenom oslobađanju lidera radikala i da mu naredi da se vrati u sudski pritvor u Ševeningenu.
Kao osnovu za to, Bramerc je naveo Šešeljeve “ponovljene izjave da se dobrovoljno neće vratiti u Tribunal, prijetnje ljudima koji sarađuju sa Tužilaštvom, izjave koje su podjarivačke i uvredljive za žrtve i izjave koje dovode u pitanje humanitarne brige proizašle iz njegovog zdravstvenog stanja”.
Glavni haški tužilac odbacio je i Šešeljev poziv Raspravnom vijeću da Bramerca “zbog nedozvoljenog ponašanja” kazni i izloži ga “rigoroznim disciplinskim mjerama”, prenose mediji.
“Šešelj ne samo da nije demantovao svoje izjave nego se njima nije ni bavio. U skladu s tim, on ne nudi ništa što bi potkopalo osnovu za zahtjev Tužilaštva i ništa što bi podržalo njegovu tvrdnju o nepriličnom ponašanju tužioca”, navodi Bramerc u svom podnesku.
Odlukom Raspravnog vijeća Haškog tribunala, Šešelj je 12. novembra privremeno oslobođen iz pritvora Tribunala iz humanitarnih razloga, zbog njegove bolesti, kako bi liječenje mogao da nastavi u Beogradu.
Prema navodima ljekara koji su imali uvid u istoriju bolesti, Šešelj boluje od tumora na debelom crijevu, koji je metastazirao na jetru.