Božić po gregorijanskom kalendaru, papa se obratio “gradu i svijetu”

December 25, 2015, 1:36 pm

“Molimo se da sporazum postignut u Ujedinjenim nacijama može da uspije i obezbijedi što prije prekid oružanih sukoba u Siriji i poboljšanju izuzetno teške humanitarne situacije u kojoj se nalazli stanovništvo”, rekao je papa u božićnoj poruci.

Podjednako je važno da svi podrže sporazum o Libiji kako bi se prevazišle duboke podjele i zaustavilo nasilje koje pogađa tu zemlju.

Papa je istovremeno osudio uništavanje kulturnog nasljeđa, što se očigledno u prvom redu odnosi na pripadnike tzv. Islamske države, prenio je AFP.

Prema njegovim riječima, zločini iza kojih stoji IS ne zaobilaze čak ni istorijsku i kulturnu zaostavštinu čitavog svijeta.

Papa je takođe iskoristio priliku da apeluje na solidarnost sa izbjeglicama i pohvalio sve one koji im pružaju utočište.

“Neka Bog vrati svima onima, pojedincima i državama, koji su velikodušno radili na pružanju pomoći i koji su pružili dobrodošlicu velikom broju migranata i izbjeglica”, rekao je papa, navodi AFP, uz podsjećanje da je u toku ove godine u Evropu stiglo više od milion izbjeglica.

Čestitke povodom Božića

Povodom hrišćanskog praznika Božića, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, uputio je čestitku nadbiskupu vrhbosanskom kardinalu Vinku Puljiću, biskupu banjalučkom Franji Komarici, sveštenstvu i svim vjernicima katoličke vjeroispovijesti.

Čestitke katoličkim vjernicim, između ostalih, uputili su i premijerka Željka Cvijanović i predsjednik Narodne skupštine, Nedeljko Čubrilović.

Papa Franjo održao je sinoć ponoćnu božićnu misu u bazilici Svetog Petra u Rimu pred vjernicima iz čitavog svijeta.

U crkvi Svetog Trojstva u Novom Gradu, nakon 70 godina, služena je ponoćna misa koju je predvodio banjalučki biskup Franjo Komarica.

Nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić ponoćnu misu predvodio je u Katedrali srca Isusova u Sarajevu.

Božić po Gregorijanskom kalendaru proslavljaju Rimokatolička crkva, protestantske i anglikanske crkve, kao i neke pravoslavne crkve koje su prihvatile novo računanje vremena.

Srpska i Ruska pravoslavna crkva, Jerusalimska patrijaršija i Sveta Gora taj praznik proslavljaju prema Julijanskom kalendaru, 13 dana kasnije.

U hrišćanstvu se vjeruje da je Hristovo rođenje donijelo svjetlost istine ljudskom rodu i da je tim događajem ispunjeno starozavjetno proročanstvo o rođenju Spasitelja.

Jaslama, u kojima je simbolično predstavljena scena rođenja sa Bogomladencem, Marijom i Josifim, klanjaju se na Božić vjernici u katoličkim crkvama i drugim crkvama zapadnog obreda.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *