Bosnić od sutra na slobodi, pred policijom novi izazov

September 2, 2021, 3:24 pm

Husein Bilal Bosnić, bivši vehabijski lider iz Bužima, kojeg je Sud BiH pravosnažno osudio na sedam godina robije zbog podsticanja na terorizam, od sutra je slobodan čovjek, odnosno, izlazi iz zidina Zavoda za izvršavanje kaznenih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH u Vojkovićima, u Istočnom Sarajevu, poznatijeg kao “bh. Alkatraz”.

Siniša Perković, direktor ovog zatvora, zvanično nam je potvrdio da je Bosnić odslužio svoju kaznu, te da sutra izlazi.

“On je od sutra slobodan čovjek. Kada je riječ o kratkom vremenskom periodu koji je bio kod nas u Vojkovićima, normalno se ponašao. Nikakvih problema s njim nismo imali”, rekao je Perković u izjavi za “Nezavisne novine”.

Bosnićev advokat Adil Lozo kaže da mu se Bosnić nije javljao u posljednje vrijeme.

“On kad završi sa izdržavanjem kazne, biće slobodan čovjek kao i bilo ko drugi”, rekao je Lozo.

S druge strane, stručnjaci za bezbjednost smatraju da izlazak Bosnića na slobodu predstavlja izazov za policiju i ostale bezbjednosne agencije, u smislu da se, eventualno, ne dogodi da on krene “starim putem”.

“Kad pogledamo programe resocijalizacije u zatvorima, moram do kažem da je to stvar koja je u BiH nedovoljno razvijena. Kad govorimo o samom slučaju izlaska zatvorenika, pa i Bosnića, naravno da sigurnosne agencije, u cilju preventivnog djelovanja, ali i resocijalizacije, trebaju s tim osobama da imaju kontakt, te da takve osobe ni ne potcijene, niti precijene u vezi sa adaptacijom, ali i mogućnošću da se vrate ‘starom putu'”, rekao je Armin Kržalić, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu.

To je, dodao je, jedna od obaveza bezbjednosnih organa, a posebno u slučajevima kada su u pitanju osobe osuđene za teška krivična djela.

“Onda je još veća odgovornost na sigurnosnim organima, da takve osobe uključe u društvo, ali i da ih prate, nadziru, da ne bi došlo do ponovnog izvršenja krivičnog djela”, rekao je Kržanić za “Nezavisne novine”.

Bosnić je, inače, u Vojkoviće prebačen iz Kazneno-popravnog zavoda Zenica, gdje je ranije služio kaznu. Podsjetimo, kako nam je potvrđeno u Sudu BiH, Bosnić je pokušao da se domogne slobode još 2017. godine.

“Dana 20. septembra 2017. godine Sudu BiH dostavljena je molba Bosnića kojom traži prekid izdržavanja kazne zatvora”, precizirali su iz Suda BiH.

Međutim, ovaj sud, dvadesetak dana kasnije, odbija Bosnićevu molbu kao neosnovanu, ali on ni tada ne posustaje.

“Na to rješenje zatvorenik Bosnić je izjavio žalbu koja je rješenjem Suda BiH od 23. oktobra 2017. godine, odbijena  kao neosnovana”, precizirali su iz Suda BiH.

Podsjetimo, Apelaciono vijeće Suda BiH odbilo je sredinom 2016. godine žalbe Tužilaštva BiH i odbrane, te potvrdilo presudu kojom je Bosnić osuđen na sedam godina zatvora zbog vrbovanja i podsticanja na terorizam te organizovanja terorističkih grupa.

Potvrđena mu je, dakle, prvostepena presuda, izrečena krajem 2015. godine, kada je proglašen krivim da je 2013. i 2014. održavao govore s ciljem podsticanja pripadnika selefijske zajednice da se priključe organizovanoj terorističkoj grupi u Islamskoj državi. Upravo su 2013. godine “Nezavisne” objavile seriju tekstova o hutbama ovog tadašnjeg vehabijskog lidera iz Bužima.

“Ko je nas zaustavio ‘95. da ne uzmemo Banjaluku i Prijedor, i da ne izvršimo obećanja koja smo narodu davali – da ćemo doći na Drinu, da ćemo klanjati na mostu Mehmed-paše? Da ćemo onda krenuti prema Sandžaku? To je sve naše”, poručivao je on na jednom video-snimku, objavljenom na YouTubeu.

“Proslavila” ga je rečenica prema kojoj “ciljaju” na uzimanje harača od Hrvata i Srba u BiH, odnosno deset odsto imovine, po uzoru na Osmansko carstvo.

U akciji “Damask”, Bosnić je, zajedno sa još 15 selefija, uhapšen 3. septembra 2014. godine, a nakon tri mjeseca pušteni su na slobodu. Međutim, ubrzo potom ponovo je uhapšen, a zatim vraćen u pritvor.

Bosnić se, podsjetimo, obraćao i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, kojem je uputio žalbu u kojoj je navedeno da on, između ostalog, nije imao pravično suđenje, pravo na slobodu misli i govora.

Sahranio sina i brata

Husein Bilal Bosnić je početkom avgusta prošle godine prisustvovao sahrani sinu i bratu, koji su se utopili u rijeci Sani kod Sanskog Mosta.

Nakon što je 6. avgusta 2020. u Zenici bio na sahrani brata Omera, sutradan je u Bužimu predvodio ukopu sina Muhameda.

Uprava Kazneno-popravnog zavoda Zenica je, naime, uvažila zahtjev da Bosnić prisustvuje sahranama. Bosnića su, u oba navrata, pratile jake policijske snage.

Nezavisne.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *