– Bošnjaci misle da su u prednosti zato što se usvajaju odluke preko stranih sudija preglasavanjem druga dva naroda. Ali, šta im vrijede odluke ako one neće biti sprovođene. Ne vidim da bi takvo stanje moglo odgovarati čak ni Bošnjacima – rekao je Bosić za Euroblic.
On smatra da je to osnov za nadu da se može postići dogovor o neophodnim promjenama, dok, u suprotnom, odluka Ustavnog suda BiH o Danu Republike može poslužiti za dalje dizanje političkih tenzija, što bi bio željeni rasplet za pojedine politike koje se baziraju na konfliktu.
Bosić kaže da, ukoliko zakon o Ustavnom sudu BiH bude odbijen, treba razmotriti kako adekvatno reagovati u skladu sa procjenom interesa Republike Srpske.
– Sve je u igri, pa i napuštanje zajedničkih institucija BiH kao najdrastičnija mjera – poručio je Bosić.
On je rekao da treba imati u vidu da poslije takve drastične mjere nema više povratka, ističući da ovakve stvari ne smiju biti korištene za uskostranačke ili lične dnevnpolitičke interese.
– Imam osjećaj da u Federaciji BiH, ali i u međunarodnoj zajednici, neki političari upravo priželjkuju ovakav rasplet kako bi optužili Republiku Srpsku za napuštanje Dejtonskog sporazuma i na taj način otvorili put za njegovu promjenu – rekao je Bosić.
On smatra da je Ustavni sud BiH, odlukom o neustavnosti 9. januara kao Dana Republike Srpske, sam sebi pucao u nogu i postao invalid institucija.
(Srna)