– Dio puta oko Rajne je bio poplavljen i naši vozači su čekali u kolonama da se voda povuče. Ne možemo na to uticati, mora se čekati, a to su uglavnom višesatna čekanja – rekao je Grbić.
Dodao je da zbog svega toga pojedine isporuke kasne.
– Za oko 90 odsto transporta za zemlje Evropske unije, pogotovo za Njemačku, zakazani su termini i utovara i istovara i ne možete doći kada hoćete, već tačno u zakazano vrijeme. Ukoliko ne stižete, ostave vas za naredna dva, tri dana, kad budu imali neki slobodan termin da se utovari ili istovari roba – pojasnio je Grbić.
Istakao je da sve to i te kako povećava troškove prevoznicima.
– Vozač je na putu nekoliko dana, njegova dnevnica je od 80 do 100 evra, vozio ili čekao morate mu platiti dnevnicu i treba da mu bude plaćeno jer niko od tih vozača nije kriv za vremenske neprilike zbog kojih mora čekati. Sve i da stoji čitav dan mora nešto da jede i pije. Sve to ide na račun prevoznika, ali tako je kako je – rekao je Grbić, dodavši da se i prevoznici uzdaju u vremensku prognozu koja za narednih nekoliko dana pokazuje stabilizaciju vremena.
Iako poplave zadaju brojne probleme mnogim prevoznicima, pojedina domaća preduzeća uspijevaju poslovati kao i do sada, jer mahom dobijaju sirovinu ili plasiraju svoje proizvode u krajeve koji nisu pod vodom.
U derventskom preduzeću “Metalac MBM” koje 90 odsto svojih proizvoda plasira u Evropu, ističu da im poplave u evropskim gradovima za sada ne ometaju poslovanje.
– Prije dva dana smo poslali kamion nedaleko od Beča, sve je prošlo bez problema. Nadam se da će tako biti i u narednom periodu – istakao je direktor i vlasnik preduzeća Slobodan Golub.
On je podsjetio da su gotovo deset mjeseci narudžbe stalno padale te da su u julu i avgustu izvezli sve što su imali na zalihama, čak 53 šlepera robe.
Sa Evropom sarađuje i banjalučko preduzeće “Bema” koja iz Italije, Austrije i Češke nabavlja materijal za obuću.
– Narudžbe su smanjene, nema dovoljno proizvodnje, još problemi u transportu zbog poplava da nas zadese i ne znam šta bismo. Za sada sve funkcioniše. Nadamo se da će poslije svega toga potražnja za obućom biti veća i da će naši obućari i tekstilci imati više posla – rekao je direktor “Beme” Marinko Umičević.
Situacija u Srpskoj
Pomoćnik ministra za vodoprivredu Milan Gavrić rekao je juče da su u Srpskoj nivoi rijeka u blagom porastu, ali da se ne očekuju nagli porasti koji bi doveli do izlivanja.
– Svakodnevno pratimo meteorološke prognoze. Ne vjerujemo da će ijedan vodotok doći i do linije redovne odbrane od poplava, ali ćemo blagovremeno obavještavati o potencijalnim problemima – naveo je Gavrić. On je istakao da oprez uvijek postoji kada je riječ o bujičnim vodotocima koji mogu da nastanu u situacijama ekstremnih pljuskova na mikrolokacijama, a što nije moguće ni prognozirati.
Kada je riječ o nasipima na Savi i Drini, Gavrić je rekao da su u stabilnom stanju i da se redovno održavaju.
(Tekst i foto: Glas Srpske)