Kao poslanik i kao čovjek, pristalica sam toga da, kada se donose ovako važni zakoni, budu najoštriji i najrigidniji, jer su korupcija i nepotizam toliko ušli u svaku poru ovog društva da nama trebaju najžešći mogući zakoni koji postoje na svijetu. To u slučaju ovog zakona nije tako i čak sadrži neku vrstu “zaštite” nosioca javnih funkcija plaćanjem novčane kazne.
Rekao je ovo predsjednik PDP i poslanik u PD PS BiH Branislav Borenović diskutujući o prijedlogu Zakona o sprečavanju sukoba interesa, takođe izražavajući negodovanje što se zakon donosi po hitnoj proceduri, bez mogućnosti amandmanskog djelovanja.
Podsjetio je poslanike iz Republike Srpske da imaju obavezu koju su preuzeli od NSRS da se prvo razmatra zakon o Ustavnom sudu BiH, pa onda evropski zakoni i da će poslanici SNSD morati da objasne zašto rade suprotno od zaključaka usvojenih u NSRS.
– Takođe, u komisiji koja će se baviti pitanjima sukoba interesa predviđeno je da se odluke donose većinski ili dvotrećinski, što znači bez kvalifikovanog glasa koji dolazi iz Republike Srpske i Federacije BiH, što je klasični prenos nadležnosti i ukidanje ključnog mehanizma funkcionisanja BiH. I to će kolege iz Dodikovog SNSD morati da objasne u Republici Srpskoj. Ali to me ne čudi, na stotine je primjera da dopuštate prenos nadležnosti i da se sada uvodi opasna mogućnost preglasavanja – rekao je Borenović, dodajući da je navodna depolitizacija komisije koju će imenovati parlament potpuna farsa.
Istakao je da je sam zakon koji se danas nalazi pred parlamentarcima nedovoljno snažno.
– Razgovarao sam sa mnogim ljudima iz EU u prethodnim danima i znam da se od nas, zbog geopolitičkih uslova, očekuje bar neki pomak, nešto što može da pruži nadu ljudima iz Brisela da se ovdje nešto radi da bismo dobili otvaranje pregovora, što mislim da će se desiti. I mislim da je od suštinske važnosti evropski put naše zemlje. Ali valjda zakone treba da usvajamo ne samo zbog evropskog puta, nego i zbog nas samih da budemo bolje, organizovanije, poštenije društvo u skladu sa najboljim evropskim standardima i praksama u kojima postoji vladavina prava i snažne institucije – rekao je Borenović.
Kaže da je neobaveznost institucija u provođenju zakona i polovično riješena ili nedorečeno pitanje nespojivosti javnih funkcija suštinski čine ovaj zakon nedovoljno jakim u borbi protiv anomalija vezanih za obavljanje javnih funkcija.
PDP