Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj izjavio je danas u Briselu da je Evropska komisija spremna da dodijeli kandidatski status ukoliko BiH isporuči konkretne rezultate i ispuni ključne prioritete.
Borelj je rekao da su najbitnija pitanja u BiH ostala otvorena i da je napredak u reformama ograničen.
On je na konferenciji za novinare izrazio zadovoljstvo četvrtim sastankom Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje EU – BiH, navodeći da su razmotrene reforme koje su neophodne da vlasti postanu efikasnije i da se ojača vladavina prava, te ekonomski potencijal zemlje.
Borelj je istakao da je razmotren napredak u 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, uključujući osjetljive, ali neophodne ustavne i izborne reforme.
“Bilo je nekog momentuma i preduzetih koraka tokom prošle godine. Održavanje izbora u Mostaru koji su dokazali da BiH može da napreduje u teškim reformama kada postoji politička volja. Međutim, najbitnija pitanja ostala su otvorena, a napredak u reformama je ograničen”, rekao je Borelj.
On je naveo da su danas tokom sastanka Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje EU-BiH ohrabreni politički lideri da ulože dodanti neophodan napor i iskoriste ovu neizbornu godinu.
“Imaju dužnost da zemlju pokrenu na putu ka EU u skladu sa aspiracijama građana BiH. Za to je neophodna privrženost svih strana za konstruktivan politički dijalog”, rekao je Borelj.
Visoki predstavnik EU je naveo da je, kada je riječ o izbornom zakonodavstvu, neophodno eliminisati svaku vrstu diskriminacije i nejednakosti, uključujući i preduzimanje neophodnih izmjena u Ustavu.
“Evropska komisija je spremna da dodijeli kandidatski status ukoliko BiH isporuči konkretne rezultate i ispuni ključne prioritete. Očekujemo da BiH na najbolji način iskoristi predstojeće mjesece u smislu evropskih integracija”, rekao je Borelj.
On je naveo da to uključuje bitne reforme u oblasti pravosuđa i vladavini zakona, pokretanje debate u oblasti ustavne i reforme izbornog zakonodavstva kako bi se sprovela odluka Suda za ljudska prava u Strazburu, kao i jačanje funkcionalnosti institucija BiH kako bi, eventualno, efikasno mogle učestvovati u procesu odlučivanja unutar EU i sprovoditi pravne tekovine Unije.
“Danas smo se dogovorili o potrebi da svi politički akteri u BiH prevaziđu retoriku podjela i da se okonča sa praksom glorifikacije ratnih zločinaca, te da se demonstrira puna saradnja sa međunarodnom tribunalom i poštuju njegove odluke”, rekao je Borelj.
On je naveo i nepodijeljenu privrženost EU evropskoj perspektivi BiH kao suverene, jedinstvene zemlje na putu ka članstvu u EU.
“Sada su neophodne reforme kako bi se BiH oporavila od pandemije i zauzela pravac ka EU. Mi ćemo podržati izgradnju ekonomije u narednom periodu putem ekonomskog i investicionog plana za zapadni Balkan, za bolju infrastrukturu podržati biznise i ubzrati zelenu i digitalnu transformaciju”, rekao je Borelj.
Prema njegovim riječima, ustavna reforma je proces koji treba da bude u rukama domaćih političara i da bude transparentan.
“Znam da nije riječ o jednostavnom zadatku, ali je bitna stavka među 14 prioriteta. Nije jedina, ali svi prioriteti moraju biti ispunjeni kako bi BiH postala zemlja kandidat”, dodao je Borelj.
Srna