Šanse Dragana Čovića (HDZ) i Željka Komšića (DF) u ovom trenutku su pola-pola kada je riječ o trci za hrvatskog člana Predsjedništva BiH, ocjena je pojedinih analitičara.
Te činjenice očigledno je svjestan i sam lider HDZ BiH Dragan Čović, koji proteklih dana sa predizbornih skupova šalje poruke, odnosno prijetnje krizom poslije izbora ukoliko i ovaj put Bošnjaci izaberu hrvatskog člana Predsjedništva BiH.
– Oni koji kalkulišu da ima smisla da se i ovaj put izaberu dva člana Predsjedništva BiH bošnjačkim glasovima, moraju biti svjesni da će time zaustaviti sve projekte u BiH i izazvati krizu koja nikome neće donijeti dobro – poručio je Čović na jednom od skupova.
Sociolog i politički analitičar Slavko Kukić smatra da ovakvim porukama Čović pokušava psihološki da utiče na dio biračkog tijela, prije svega bošnjačkog.
– Što se njega i Komšića tiče, mislim da su izgledi otprilike pola-pola da se uđe u Predsjedništvo BiH. Međutim, Čović će, kakvi god da rezultati budu, blokirati funkcionisanje BiH. Dobije li utakmicu za člana Predsjedništva BiH izazivaće vještačke krize, među kojima je i mogućnost da se povuče iz Predsjedništva i tako izazove ustavnu krizu. Ne dobije li te izbore, učiniće sve kako bi onemogućio formiranje vlasti i na federalnom i državnom nivou – kaže Kukić.
Kakav će rasplet biti poslije izbora, Kukić kaže da će sve zavisiti od rezultata za kantonalne skupštine, koje će odrediti strukturu federalnog, a onda i državnog parlamenta.
– Budu li DF, SDP i druge građanske stranke dovoljno mudre, Čović neće biti u situaciji da blokira formiranje Doma naroda FBiH, izbor predsjednika i potpredsjednika FBiH, a onda i državnog parlamenta – kaže Kukić.
Novinar i politički analitičar Pejo Gašparević, s druge strane, ističe da bi upravo Komšić mogao da bude uzrok političke krize, ukoliko bi bio izabran u Predsjedništvo BiH.
– Eventualni treći izbor Komšića u Predsjedništvo BiH iz hrvatskog naroda bio bi vjerovatno uzrok najveće političke krize u BiH. To bi značilo da nije naučena politička škola iz dva njegova mandata kada je nastala najveća kriza u odnosima Bošnjaka i Hrvata. Eventualni izbor Komšića za člana Predsjedništva značilo bi produbljavanje političke krize, posebno u Federaciji BiH, i novi ispit u odnosima Bošnjaka i Hrvata u BiH. Komšić u političkom smislu postaje dio političkog problema BiH, a ne rješenja – smatra Gašparević.
Bošnjački glasovi
Analitičar Gašparević smatra da će izborna sudbina Željka Komšića zavisiti od bošnjačkog biračkog tijela koje će se ovaj put opredjeljivati između nekoliko jakih kandidata – Šefika Džaferovića (SDA), Denisa Bećirovića (SD) i Fahrudina Radončića (SBB).
– Treba vidjeti u toj raspodjeli glasačke baze Bošnjaka može li Komšić prikupiti dovoljno glasova da bi ugrozio kandidate koje predlažu stranke sa hrvatskim predznakom. Procjene su različite i zato mislim da će biti važno kako će se u finišu predizborne kampanje ponašati stranke i mediji, odnosno da li će postojati svesno programiranje bošnjačkih stranaka da se dio bošnjačkih glasova usmjeri Komšiću ili će takva projekcija ovaj put izostati – zaključuje Gašparević.
Izvor: srpskainfo/ Nedeljka Breberina