Izdavačke kuće su na Sajmu ponudile više hiljada naslova. Sajam je otvorio predsjednik Parlamenta Srpske Igor Radojičić, a pozdravnu besjedu pročitao je književnik Milenko Stojičić.
Radojičić je istakao da je knjiga odoljela ratovima, inkvizicijama, kulturnim revolucijama, ali i modernom vremenu globalnih mreža. “Informatičko doba prijetilo je da knjigu pošalje u istoriju, međutim, Internetom, Tviterom, Fejsbukom ili Jutjubom, mladi danas dijele najljepše ljubavne pjesme, citiraju Andrića i Kiša, smiju se izrekama Duška Radovića, ili zaljubljuju sa Mikom Antićem ili Duškom Trifunovićem”, rekao je Radojičić.
Ministar prosvjete i kulture Goran Mutabdžija poručio je da je važno u teškim ekonomskim prilikama održati sajam koji postavlja nove kulturne standarde za Banjaluku i za Republiku Srpsku. On je istakao da knjiga ima velike protivnike – elektronsku knjigu i društvene mreže. “To je paralelna stvarnost u kojoj danas provodimo dosta vremena i koja značajno uzima onaj dio važnog položaja knjige koji je ona imala i u nastavi i u kulturi”, istakao je Mutabdžija.
Moto ovogodišnjeg Sajma je “Knjiga je jedinstvena, prenosiva magija…” Ljubitelji pisane riječi moći će, prema afinitetima, ovdje da nađu stručnu literaturu, knjige za najmlađe, kao i najnovija izdanja popularne beletristike. U ponudi je i svestran izbor literature koja se bavi duhovnošću i tradicionalnim kulturnim nasljeđem.
I ove godine su na sajmu prisutne izdavačke kuće kao što je “Kreativni centar”, “Vulkan”, “Algoritam”, “Naša knjiga”, “Dereta”, “Laguna” i druge.
Po završetku Sajma, biće dodijeljene tradicionalne nagrade “Moštanica” za izdavački poduhvat godine, “Liplje” za savremenu književnost, “Gomionica” za knjigu za djecu i “Stuplje” za njegovanje srpske tradicije i pravoslavne duhovnosti.
Sajam knjige u Sportskoj dvorani “Borik”, ljubitelji knjige moći će da posjete do 22. septembra.