Tužilaštvo Kantona Sarajevo podiglo je optužnicu protiv Jure Miletića, vlasnika firme “AC Juro” iz Kiseljaka, i još 12 osoba, a terete ih za pranje više od 2,5 miliona maraka, ekskluzivno saznaju “Nezavisne novine”.
Riječ je o velikoj policijskoj akciji “Bulevar”, izvedenoj u maju prošle godine, kada je policija uhapsila više osoba, pretresala na brojnim lokacijama i blokirala ogromnu sumu novca.
Ali to nije sve, jer je, podsjećanja radi, nakon akcije sud donio rješenje kojim je blokirano više desetina nekretnina, od čega 20 stanova.
Azra Bavčić, portparolka Tužilaštva Kantona Sarajevo, potvrdila je za “Nezavisne novine” da je ovo tužilaštvo podiglo optužnicu protiv 13 osoba zbog krivičnog djela udruživanje radi činjenja krivičnog djela, u vezi sa pranjem novca.
“Riječ je o predmetu organiziranog kriminala visokog nivoa. Optužnica protiv 13 osoba proslijeđena je Kantonalnom sudu u Sarajevu na potvrđivanje”, kazala je Bavčićeva.
Nekoliko dana nakon što je ova akcija izvedena, Kantonalni sud u Sarajevu prihvatio je prijedlog Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo te odredio jednomjesečni pritvor Miletiću, zbog opasnosti od bjekstva, kao i zbog bojazni da će ponoviti krivično djelo.
Istovremeno, za njegovu suprugu Marijanu Miletić određene su mjere zabrane i to napuštanja boravišta, zabranu putovanja, te korištenja lične karte za prelazak granice BiH, a to podrazumijeva i oduzimanje putnih isprava.
Osumnjičeni u ovoj akciji, kako je ranije objavljeno, uz supružnike Miletić, bili su i Danica Miletić, Pero Čalić, Mijo Miletić, Ragib Emšo, Sonja Mlakić, Ankica Čalić, Ivan Miletić, Anja Vidović, Leonarda Prskalo, Darija Vrebac, Marija Vrebac i Ivica Vidović. Ko od njih je, uz prvoosumnjičenog, obuhvaćen optužnicom, biće poznato tek nakon što ona bude potvrđena.
Kantonalni sud je tada, na prijedlog Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, donio rješenje o privremenoj zabrani raspolaganja nekretninama i u pitanju je, prema dostupnim informacijama, 20 stanova, 26 ostava i 16 garažnih mjesta na području Kantona Sarajevo koje su već bile dodijeljene Federalnoj agenciji za upravljanje oduzetom imovinom na dalju nadležnost.
Osim toga, tokom pretresa otkrivena je i privremeno oduzeta velika količina poslovne dokumentacije koja, kako vjeruju istražioci, može poslužiti kao dokaz da je došlo do pranja novca.
Akciju “Bulevar” je Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo realizovalo u saradnji sa Poreskom upravom FBiH, ministarstvima unutrašnjih poslova Srednjobosanskog i Zeničko-dobojskog kantona, te Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA).
Akcija je, osim u Kiseljaku, Zenici i Vitezu, izvedena i u sarajevskom naselju Bulevar, gdje su zapečaćeni sporni stanovi i parkinzi.
U okviru akcije, kako je objavljeno nedugo nakon što je izvedena, blokirano je 618.025 KM i 35.514 evra.
(Nezavisne – Foto: Ilustracija/Arhiva)