NATO je voljan da prihvati činjnicu da su Krim i dijelovi Donbasa sada u Rusiji, ali bi želio da ostatak Ukrajine uđe u alijansu – pokazuju izjave nekih od bivših funkcionera alijanse.
Kako procjenjuju analitički portali, svjesni činjenice da se ukrajinska kontraofanziva razbila o „ruski zid“ i postala i svojevrsni strateški poraz cijelog Zapada, u NATO-u strahuju od ruske ofanzive.
Bivši generalni sekretar NATO-a Anders fog Rasmusen istupio je sa inicijativom da Ukrajina bude primljena u NATO bez Krima i oblasti koje su ušle u sastav Ruske Federacije.
Tokom razgovora sa Andrejem Jermakom, šefom kabineta predsjednika Ukrajine Vladimira Zelenskog, Rasmusen je rekao da je potrebna „nova evropska bezbjednosna arhitektura u kojoj je Ukrajina u samom srcu NATO-a“.
On vjeruje da bi prepuštanje tih teritorija Rusiji smanjilo rizik direktnog sukoba zapadne vojne alijanse i Moskve, dok bi, istovremeno, Kijev mogao da poveća svoje vojne potencijale.
Rasmusen je naveo da je presedan već napravljen kada se Zapadna Njemačka pridružila Alijansi 1955. godine, jer se član 5 primjenjivao na njenu teritoriju, ali ne i na teritoriju Istočne Njemačke.
I bivši glavnokomandujući oružanih snaga NATO-a u Evropi američki admiral Džejms Stavridis smatra da bi Ukrajina trebalo da se pomiri sa mogućim gubitkom teritorija po „korejskom scenariju“.
Tačnije, da se pomiri sa prelaskom Krima pod kontrolu Moskve i sa postojanjem kopnenog koridora između tog poluostrva i Rusije.
On procjenjuje da se možda ni Rusiji neće dopasti ovakav rezultat, jer neće dobiti cijelu Ukrajinu, već samo nekoliko miniranih područja jugoistoka, što teško da je za nju vrijedna nagrada.
Ranije je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg ocijenio da pobjeda Rusije u sukobu u Ukrajini predstavlja opasnost za NATO i naglasio da nema smisla razgovarati o članstvu Ukrajine u alijansi, jer ona „mora pobijediti i opstati kao suverena država“.
Rusija je u više navrata poručila da je za nju članstvo Ukrajine u NATO-u neprihvatljivo.
Vecernjenovosti.ba (Foto: arhiva)