Biljka koja najbolje pročišćava krv i reguliše rad jetre raste na svakom koraku

July 18, 2021, 6:26 am

On je 3 u 1: zaštitnik bilja, đubrivo i lek. Maslačak (Taraxacum officinale) pripada porodici jezičastih glavonožaca, od kojih su brojne vrste izrazito ljekovite. U narodu je poznat i pod drugim nazivima kao što su: mlečnjak, radić, žučna kesa, žumance, slatki zub, kajma, popino gumno, italijanska salata i dr.

Biljka koja raste na livadama, travnjacima, uz puteve i kanale, česta je i u našim vrtovima, pa je mnogi smatraju korovom koji je potrebno ukloniti, ni ne znajući da je teškim bolesnicima itekako potrebna i da je pravi dar prirode svima nama.

Svi dijelovi biljke – korijen, cvijet, stabljika i list – izrazito su ljekoviti i koriste se u narodnoj medicini za liječenje brojnih bolesti.

Recepti od maslačka stimulišu sve žljezde i pojačavaju izlučivanje pljuvačne žljezde, žljezda želuca i creva, jetre, žučne kese i pankreasa.

Čajevi od lista i korijena maslačka podstiču metabolizam i stimulativno djeluju na zdrave organe za izlučivanje. pa izbacuju višak supstanci iz tela.

Svi dijelovi biljke sadrže mliječni sok gorkog ukusa koji je zaslužan za rad bronhijalnih žlezda i pospešivanje iskašljavanja.

Biljka sadrži visok sadržaj kalijuma i fosfora, kalcijuma, gvožđa, natrijuma, kao i brojne vitamine (posebno vitamin C), eterično ulje, smolu, inulin, šećer, enzime, masne kiseline, sumpor i mnogo drugih lekovitih supstanci.

Maslačak se koristi za spravljanje čaja, tinkture, ulja i macerata, a od cvjetova se pravi izvrstan sirup koji je u narodu poznat po isceljujućim svojstvima.

Načini upotrebe pojedinih dijelova maslačka

U rano proleće, dok u našim vrtovima još nema zelenog, lisnatog bilja, priroda nam nudi ovu ljekovitu biljku kao izvrsnu proljećnu kuru koja će pročistiti naš organizam od svih nakupljenih toksina nakon zime u kojoj nije bilo zelenog bilja.

Zato, prihvatimo ovaj dar i koristimo mlade listiće svakodnevno u obliku raznih salata (zelena, mešavina, kao dodatak krompir salati i sl.).

Biljka koja najbolje pročišćava krv i ima izuzetno snažno djelovanje na rad jetre.

Svojim pročišćujućim dejstvom maslačak pomaže kod gihta i reume, natečene žljezde splasnu ako tri do četiri nedelje provodimo kuru sa stabljikama maslačka (dnevno se prožvaće pet – deset cvetnih stabljika). Stabljike djeluju i kod nečistoća kože, lišajeva i osipa. Dvonedeljna kura sa stabljikama maslačka pomaže slabim i bolesnim ljudima jačajući njihov organizam i oslobađajući ga od toksičnih supstanci.

Korenje maslačka sirovo ili osušeno koristi se za čaj koji pročišćava krv, pospješuje varenje, znojenje i mokrenje i djeluje okrepljujuće.

(Bigportal.ba – Foto: Ilustracija)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *