Bilal Bosnić danas izlazi na slobodu nakon sedam godina zatvora

September 3, 2021, 6:17 am

Nekadašnji vođa vehabija iz Bužima Husein Bilal Bosnić danas bi, prema najavama, trebalo da izađe iz zatvora u Vojkovićima gdje je služio kaznu od sedam godina na koju ga je osudio Sud BiH zbog podsticanja na terorizam.

Da Bosnić danas izlazi iz zatvora jer je odslužio kaznu potvrdio je direktor zatvora Siniša Perković.

Bosniću je 2016. potvrđena presuda kojom je osuđen na sedam godina zatvora zbog vrbovanja i podsticanja na terorizam, te organizovanja terorističkih grupa. U Vojkoviće je prebačen iz Kazneno-popravnog zavoda Zenica, gdje je ranije služio kaznu.

Njemu je prvostepena presuda izrečena krajem 2015. godine kada je proglašen krivim da je 2013. i 2014. držao govore s ciljem podsticanja pripadnika selefijske zajednice da se priključe organizovanoj terorističkoj grupi u “Islamskoj državi”.

Njegovi govori objavljivani su na video-snimcima na “Jutjubu”, gdje je, između ostalog, isticao da je “njihovo” sve do Sandžaka.

– Ko je nas zaustavio `95. da ne uzmemo Banjaluku i Prijedor i da ne izvršimo obećanja koja smo narodu davali – da ćemo doći na Drinu, da ćemo klanjati na mostu Mehmed-paše? Da ćemo onda krenuti prema Sandžaku? To je sve naše – poručivao je Bosnić.

Jedna od njegovih poznatijih rečenica je i ona u kojoj “ciljaju” na uzimanje harača od Hrvata i Srba u BiH, odnosno deset odsto imovine, po uzoru na Osmansko carstvo.

Uhapšen je 3. septembra 2014. godine u akciji “Damask” zajedno sa još 15 selefija, a nakon tri mjeseca pušteni su na slobodu. Međutim, ubrzo potom ponovo je uhapšen, a zatim vraćen u pritvor.

Stručnjaci za bezbjednost smatraju da izlazak Bosnića na slobodu predstavlja izazov za policiju i ostale bezbjednosne agencije.

Dok je bio u zatvoru, Bosnić je pokušavao da izađe na slobodu upućujući molbe da mu se prekine izdržavanje zatvorske kazne, a obraćao se i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu sa žalbom u kojoj je naveo da on, između ostalog, nije imao pravično suđenje, pravo na slobodu misli i govora.

Profesor na fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu Armin Kržalić smatra da bezbjednosne agencije treba da imaju kontakt sa tim osobama i da ih ne mogu potcijeniti niti precijeniti u vezi sa adaptacijom kao i mogućnošću da se vrate na staro.

To je, dodao je, jedna od obaveza bezbjednosnih organa, posebno u slučajevima kada su u pitanju osobe osuđene za teška krivična djela.

– Onda je još veća odgovornost na bezbjednosnim organima, da takve osobe uključe u društvo, ali i da ih prate, nadziru, da ne bi došlo do ponovnog izvršenja krivičnog djela – rekao je Kržanić za Nezavisne.

Srpskainfo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *