„Biće potrebno bar deset godina da se nove teorije pretoče u uspeh ‒ dakle, nezahvalno je prognozirati kada će biti razvijen efikasan lekˮ, kaže Gejts, koji gaji nadu, iako zna da je ishod neizvestan.
Demencija ‒ a Alchajmerova bolest je njen najčešći oblik ‒ pogađa više od pedeset miliona ljudi širom sveta. Očekuje se da će do 2050. godine od nje bolovati više od sto trideset miliona ljudi, navode u neprofitnoj organizaciji „Alchajmer internešenel”.
Gejts kaže da će tih pedeset miliona dolara biti uloženo u projekte koji imaju manje tradicionalan i uvrežen pristup bolesti, ali još nije ustanovio koje kompanije imaju takav pristup.
Filantrop, čija je pažnja uglavnom bila usmerena na infektivne bolesti u siromašnim zemljama, kaže da je za Alchajmerovu bolest zainteresovan iz ličnih razloga, a delimično i zato što predstavlja težak izazov: „Znam kako je teško gledati voljene ljude kako se bore dok ih bolest lišava mentalnih sposobnosti… to je kao da gledate njihovo postepeno umiranjeˮ. Neki članovi njegove porodice patili su od te bolesti, ali Gejts ističe da to nije jedini razlog za ulaganje novca.
Kroz razgovor sa stručnjacima, Gejts je identifikovao pet područja rada: razumevanje kako se Alchajmerova bolest razvija, rano otkrivanje i dijagnostikovanje, traganje za načinima da se bolest zaustavi, olakšavanje ljudima da uzmu učešća u kliničkim ispitivanjima potencijalnih novih lekova i bolje korišćenje podataka.
Gejts želi da uloži novac i u platformu sa podacima o demenciji, uz koju bi istraživači lakše pristupali patentima i prepoznavali novije tretmane.
RTS