On je rekao da će novac za ovu mjeru biti obezbijeđen rebalansom gradskog budžeta, koji je u izradi.
– Naša briga za poljoprivredu i selo je konkretna i konstantna i djelovanjem ove skupštinske većine Bijeljina ima najveći agrarnu budžet u istoriji, koji je amandmanima koalicije “Dogovor za Bijeljinu” već povećan sa 1,1 na 1,7 miliona maraka i biće dodatno uvećan ovom mjerom – rekao je Đurđević.
Prema njegovim riječima, uz dodatna dva pfeniga po kilogramu proizvedene i otkupljene pšenice, proizvođači u Semberiji imaju i tri pfeniga podsticaja koji je ranije obezbijeđen preko Agrarnog fonda u Bijeljini.
– U ovom trenutku, zbog rasta cijena i krize izazvane situacijom u Ukrajini, u našem fokusu je poljoprivredna proizvodnja i interventna pomoć poljoprivrednicima kroz rebalans budžeta koji će biti uvećan za više od pet miliona maraka – istakao je Đurđević.
Ocjenjujući da je rast budžeta posljedica rasta cijena, on je rekao da ta sredstva na neki način treba vratiti sugrađanima i ublažiti negativne posljedice krize.
Đurđević je rekao i da ne postoje uslovi za održavanje vanredne skupštinske sjednice u Bijeljini u periodu od 12. do 16. jula, koju je tražilo jedno od udruženja poljoprivrednika, jer je ova tema već bila na dnevnom redu prošle skupštinske sjednice.
Direktor Agrarnog fonda u Bijeljini Zlatan Lazarević rekao je novinarima da je na sastanku koalicije “Dogovor za Bijeljinu” usaglašena dodatna pomoć poljoprivrednicima od dva feninga, uz postojeća tri feninga po kilogramu pšenice i da će sa pet feninga podsticaja, kakva god bude otkupna cijena pšenice u regionu, u Semberiji ona biti najveća.
– Od nerealne priče poljoprivrednik nema koristi, od podsticaja ima – istakao je Lazarević i naveo da je u dosadašnjim razgovorima o otkupnoj cijeni pšenice u Semberiji bilo ozbiljnih dogovora, ali i egzibicionizma.
Boban Јovičević je u ime skupštinske komisije za poljoprivredu rekao da koalicija “Dogovor za Bijeljinu” radi u interesu poljoprivrednih proizvođača i su pronašli mehanizam da pomognu proizvođačima pšenice sa dodatnih pet feninga po kilogramu.
On je dodao i da je resorno ministarstvo isplatilo sve podsticaje proizvođačima pšenice u Republici Srpskoj, 400 maraka po hektaru, uz regresirano gorivo i dosta povoljniju cijenu mineralnog đubriva iz uvoza koje je obezbijedila Vlada Srpske.
– U Semberiji ćemo imati najvišu otkupnu cijenu pšenice u regionu, jer je naša jasna vizija da pomognemo poljoprivrednim proizvođačima – zaključio je Јovičević.