“Predsednik Barak Obama je bio u Јapanu tri ili četiri puta kao predsjednik i svaki put kada je tamo putovao, to pitanje bi se postavilo i mi bismo ga svaki put razmatrali”, kazao je portparol Bijele kuće Džoš Ernest.
Obama će krajem maja posjetiti Јapan, gdje će prisustvovati samitu G7.
Američki državni sekretar Džon Keri je prošlog mjeseca posjetio Hirošimu i postao političar SAD najvišeg ranga koji je to učinio.
“Svako bi trebalo da posjeti Hirošimu, a svako znači baš svako”, rekao je tada Keri, što je podgrijalo spekulacije da će to učiniti i Obama, prenijela je agencija AFP.
Јapanski list “Nikei” objavio je prije dvije nedjelje da se očekuje da američki predsjednik Obama posjeti Hirošimu poslije samita Grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta (G7) sljedećeg mjeseca.
Pozivajući se na neimenovane istaknute zvaničnike američke vlade, japanski poslovni dnevnik “Nikei” navodi da Vašington namjerava da Tokiju predloži tu posjetu 27. maja, kada se samit bude završio.
Većina Amerikanaca smatra da je bombardovanje Hirošime i potom Nagasakija bilo opravdano da bi se se okončao rat i spasili životi američkih državljana, dok većina Јapanaca misli suprotno, napominje Rojters.
Zvaničnici Bijele kuće su nedavno otkrili da predsjednik Obama razmatra mogućnost da kasnije ovog mjeseca, u vrijeme održavanja samita G7, posjeti Hirošimu, iako se samit održava u drugom dijelu Јapana.
Kerijeva posjeta Hirošimi, kao i spekulacije da bi i Obama mogao da posjeti taj grad, izazvao je nagađanja da bi zvanični Vašington mogao zvanično da se izvini zbog bacanja atomske bombe.
Najveći dio žrtava u Hirošimi je poginulo kad je bomba bačena 6. avgusta, dok su hiljade preminule kasnije od posljedica radijacije.
Tri dana kasnije, 9. avgusta 1945. godine, američke snage su bacile drugu atomsku bombu na Nagasaki, gdje je poginulo 74.000 ljudi.
Manje od nedjelju dana kasnije, 15. avgusta, japanski car Hirohito je potpisao kapitulaciju Јapana, čime je okončan Drugi svjetski rat.
RTRS