BiH zemlja paradoksa: Dok mladi odlaze, uvozimo strane radnike (FOTO/VIDEO)

August 13, 2023, 4:58 pm

I mladi i stari sve češće se odlučuju da postojeći posao zamijene poslovima u inostranstvu, a ima i onih koji se odmah po završetku školovanja odluče da prvi radni odnos zasnuju upravo “preko grane”.

Ono što ipak malo više iznenađuje jeste što je za razliku od prethodnog perioda, u BiH opao broj ponuđenih poslova. Tako kažu podaci portala “Moj posao.ba”. Napominju, broj oglasa za posao u BiH opao je za 0,9%, dok i dalje najveća potražnja vlada za kadrovima u proizvodnji, vozačima i radnicima u logistici.

Ipak, statistika i stvarno stanje kada je riječ o ponudi poslova u BiH ne idu ruku pod ruku. Iz Područne privredne komore kažu pad broja radnih mjesta je zanemariv, kao i da gotovo u svim sferama postoji potreba za zapošljavanjem dodatnog broja ljudi.

“U ovom momentu nedostatak radne snage osjeti se u svim područjima i oblastima, možemo reći da ne postoji grana u industriji koja ne treba radnu snagu”, kaže predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić.

Republika Srpske trenutno ima najveći broj zaposlenih od svog osnivanja i postoji izražena tražnja za radnom snagom u Srpskoj, što bi moglo da se promijeni ukoliko ekonomija Evropske unije bude stagnirala u narednom periodu.

Ipak, iz Unije poslodavca kažu u Srpskoj za sada  ima posla, a sve češći trend je i uvoz radne snage.

Napominju, za ovu godinu moglo bi biti izdato 1400 radnih dozvola stranim radnicima.

“Ista ta kvota u istom iznosu utvrđena je i za 2024. godinu, međutim po našim projekcijama izvjesno je da ćemo u narednim godinama trebati sve više radne snage iz inostranstva. Naše projekcije ukazuju da bi kroz 4 ili5 godina naše potrebe bile između 20 i 30 hiljada stranih radnika”, kaže Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca Republike Srpske.

Da ponuda za zapošljavanje stranih radnika ima potvrdili su i iz kompanije “Leburić komerc”. Iako imaju brojne ponude kažu, trude se da benefitima privuku domaću radnu snagu. Skraćena radna sedmica na 5 radnih dana, slobodni dani za profesionalna usavršavanja, stipendije za studente zaposlenih radnika samo su neki od pogodnosti kojima se trude da zadrže domaće radnike.

“Zaista je mnogo organizacija, agencija koje nude olakšice kod uvoza radne snage iz nerazvijenih zemalja. To bi nama možda i bilo više isplativo jer je cijena te radne snage manja u odnosu na našu domaću. Međutim, naša vizija i namjera je da vodimo brigu o lokalnoj zajednici, zato insistiramo da kod nas ostanu da rade naši ljudi, tako da nam je to zaista poslednja opcija, ukoliko bude baš neophodno”, kaže saradnik za razvoj zaposlenih “Leburić komerc” Željka Milinčić.

Čini se da posla ipak ima, ali da je veći problem nedostatak radne snage. Pitali smo i građane, ima li u Srpskoj prostora za one koji žele da rade.

“Smatram da ima posla, samo za one koji hoće da rade. Oni koji neće njih posao ne zanima”, kažu Prnjavorčani.

Ipak, ima i onih koji kažu posla ima samo za one koji su članovi stranaka, dok su mladi prinuđeni da idu preko granice po zaposlenje.

Bosnu i Hercegovinu često nazivaju zemljom paradoksa, a tom izrekom čini se da bi mogli opisati i situaciju sa random snagom.Istovremeno dok domaći radnici odlaze, strana radna snaga dolazi. Hoće li se stanje popraviti, vidjećemou budućnosti.

TV K3

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *