Prema procjenama službi u BiH nadležnih za bezbjednost, BiH još nije u fokusu migranata koji iz Sirije žele da se domognu EU, izjavio je danas u Sarajevu predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić.
“Njihov dominatan cilj je EU i trenutno glavna ruta njihovog puta ide preko Makedonije i Srbije, ali, ipak, postoji određena bojazan promjene pravca njihovog kretanja”, rekao je Zvizdić novinarima nakon sastanka članova Savjeta ministara BiH sa predstavnicima Tužilaštva BiH i direktorima policijskih i obavještajnih agencija i direkcija u BiH, posvećenog provođenju Operativnog plana u vezi sa bezbjednosnim aspektima moguće migrantske krize.
On je dodao da je na sastanku bilo riječi i o bezbjednosnom i humanitarnom aspektu ovog problema ukoliko BiH bude sa njim suočena, odnosno kako primiti i smjestiti određeni broj izbjeglica, te kako riješiti njihov pravni status do konačnog odredišta – država EU.
Prema njegovim riječima, tokom sastanka razmatrane su moguće rute kretanja migranata kroz BiH, kao i potencijalni objekti za njihov smještaj.
“U svakom slučaju, naše službe će biti spremne za registraciju i profilaciju izbjeglica, sve s ciljem izbjegavanja bilo kakvih rizika, bezbjednosnih prvenstveno”, rekao je Zvizdić.
On je potvrdio da je na nivou BiH formiran koordinacioni odbor za migracionu krizu, te da je u Republici Srpskoj formiran štab, dok je formiranje tog štaba u Federaciji u BiH u toku.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH dodao je da će o svim bezbjednosnim aspektima brinuti Ministarstvo bezbjednosti, a o humanitarnim pitanjima izbjeglica Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH.
“Želimo da obeshrabrimo sve one koji bi se eventualno drznuli da trguju ovim ljudima i njihovim tragičnim sudbinama”, poručio je Zvizdić.
Novinarima se obratio i glavni tužilac BiH Goran Salihović koji je rekao da je Udarna grupa za borbu protiv terorizma BiH inicirala ovaj sastanak zbog preventivnih bezbjednosnih razloga.
“Ovo je veoma ozbiljno pitanje za koje smo danas naišli na puno razumijevanje Savjeta ministara BiH i spremnost na jedinstvenu akciju svih nadležnih institucija i agencija u BiH sa Tužilaštvom, čime je podignut stepen bezbjednosti BiH u vezi sa izbjegličkom krizom i prijetnjom od eventualnih terorističkih aktivnosti”, naveo je Salihović.
On je precizirao tri aspekta djelovanja – koordinacioni, u saradnji sa Ministarstvom bezbjednosti, logistički, koji podrazumijeva jačanje kapaciteta bezbjednosnih struktura, ali i spremnost na najgori mogući scenario i, treći, ilegalni, koji se odnosi na problem ilegalanih prelazakak granice bezbjednosno interesantnih lica.
Glavni tužilac BiH Goran Salihović izrazio je nadu da će Savjet ministara BiH uspješno koordinisati sve buduće aktivnosti u vezi sa migrantskom krizom, a da će mu Tužilaštvo i Udarna grupa biti na raspolaganju u punom kapacitetu.
Salihović je dodao da je trenutno riječ o “isključivo humanitarnoj krizi”, ali da sa aspekta bezbjednosti nadležne institucije BiH moraju da budu spremne na punu koordinaciju i efikasnu akciju.
Prema njegovim riječima, ukoliko bi se talas izbjeglica iz Srbije prema EU, zbog gradnje zidova u Mađarskoj i najava izgradnje sličnih barijera u drugim državama u okruženju prelio prema Hrvatskoj, ruta preko BiH, najvjerovatnije, bi išla sjeverozapadnim dijelovima BiH, a dijelom i kroz njen južni dio.