Prve industrijske bezbjednosne dozvole, međunarodno priznat dokument kojim se potvrđuje da firme iz BiH zadovoljavaju stroge NATO standarde i mogu da učestvuju na milionski teškim tenderima, biće izdate 5. februara, potvrđeno je portalu CAPITAL. ba u Ministarstvu bezbjednosti Bosne i Hercegovine.
Mektić istakao da izdavanje dozvola nije samo puka formalnost, već rezultat višemjesečne provjere svih bezbjednosnih detalja propisanih NATO pravilima, od provjere objekta do dokazivanja pouzdanosti osoba zaposlenih na ključnim pozicijama u firmama.
„Izgubili smo tri ili četiri godine zbog raznih političkih opstrukcija i konačno rješavamo taj problem. Uskoro bi u Spoljnotrgovinskoj komori trebalo da bude održana obuka koja bi pomogla privrednicima da lakše i preciznije popune prijavu za izdavanje dozvole. Prošlih mjeseci imali smo problema sa nepotpunim aplikacijama i tu smo gubili mnogo vremena“, naveo je Mektić za CAPITAL dodajući da sertifikat važi pet godina.
U nadležno ministarstvo od juna prošle godine, otkako je Savjet ministara BiH usvojio Pravilnik o industrijskoj bezbjednosti BiH, svakodnevno je stizalo na desetine zahtjeva domaćih firmi, a inspektori Sektora za zaštitu tajnih podataka na terenu su pribavljali podatke.
Domaće firme u startu dikvalifikovane
Sve firme iz BiH, kako je CAPITAL ranije pisao, u martu su bile onemogućene da učestvuju u 21,2 miliona KM vrijednom tenderu Ministarstva odbrane BiH jer nisu imale industrijsku bezbjednosnu dozvolu. Da apsurd bude veći, dozvolu u tom momentu niko u BiH nije ni izdavao, jer nije postojao ni dokument koji propisuje izdavanje.
Tako je prokrčen put dobavljačima za NATO iz Evropske unije koje imaju kćerke ili partnerske firme u BiH, dok su svi ostali domaći privrednici, koji, na primjer, sarađuju sa firmama iz Rusije ili izvan EU, u startu diskvalifikovani u ovoj milionski teškoj trci.
Industrijska bezbjednosna dozvola bila je predmet žestokih političkih prepucavanja još od 2015. godine. Tada su ministarstva industrije, energetike i rudarstva i unutrašnjih poslova RS isticala da bi usvajanje Pravilnika o industrijskoj bezbjednosti BiH narušilo ustavne nadležnosti te da on proizvodi dodatne troškove i da je nedorečen.
Mektić je, kako je istakao, tada stavio na vagu političke interese u RS i interese svih privrednika u BiH i odlučio da ispred Ministarstva bezbjednosti BiH Pravilnik pošalje u proceduru Savjetu ministara BiH, koji ga je u junu i usvojio.
(Capital)