BiH pobijedila Švedsku, ali bez plasmana na EP

September 15, 2016, 7:25 am

Košarkaška reprezentacija BiH sinoć je u posljednjem susretu kvalifikacija za Eurobasket slavila protiv Švedske rezultatom 78:76.

Reprezentacija BiH je i pored trijumfa ostala bez plasmana na Eurobasket zbog katastrofalne koš razlike.

Izabranici Damira Mulaomerovića odlično su otvorili utakmicu. Nakon pet minuta igre, reprezentacija BiH vodila je rezultatom 10:4. Potom Šveđani prave seriju 7:0 i dolaze do vođstva. Domaćin je prvih deset minuta riješio u svoju korist rezultatom 16:14.

Početkom druge četvrtine reprezentativac BiH, Nedim Buza, pretrpio je stravičnu povredu. Košarkaš Oostendea slomio je nogu, a parket je napustio na nosilima. Nakon pet minuta igre u drugoj četvrtini Šveđani dolaze do sedam poena prednosti (32:25), a onda se budi reprezentacija BiH. Na odmor je otišla s dva poena prednosti (37:35).

Odličnom igrom na početku drugog poluvremena reprezentacija BiH dolazi do sedam poena prednosti (47:40) nakon samo tri minute igre.

Nastavili su košarkaši BiH u odličnom ritmu, a pet minuta prije kraja treće četvrtine imali su i plus devet (51:42).

Šveđani su potom zaigrali mnogo bolje, pa je reprezentacija BiH u posljednjih deset minuta ušla sa svega dva poena prednosti (59:57).

Sredinom posljednje četvrtine reprezentacija BiH opet dolazi do osjetnije prednosti. Nakon pet minuta igre vodili su rezultatom 73:64. U posljednje dvije minute ipak su ušli sa svega tri poena prednosti (75:72). U penal završnici BiH se bolje snašla i slavila rezultatom 78:76.

U reprezentaciji BiH najefikasniji je bio Jusuf Nurkić sa 21 poenom, dok je Miralem Halilović postigao 18 poena. Kod domaćina po 14 poena postigli su Mašamba i Borg.

Izvor: Radio Sarajevo