BiH i Srbija: Protiv terorizma svim sredstvima

December 7, 2015, 4:53 pm

Dodali su da saradnja izmeđiu država mora biti otvorena i snažna.

Protokol između Ministarstva sigurnosti BiH i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije o saradnji u oblasti forenzičkih ispitivanja i vještačenja potpisan je danas u Sarajevu.

Ministri Nebojša Stefanović i Dragan Mektić razgovarali su o bezbjedonosnoj situaciji u regionu, o borbi protiv terorizma te saradnji kada je u pitanju sprečavanje organizovanog kriminala u dvije države.

Dragan Mektić je naveo da će pomoć MUP-a Srbije kada je u pitanju forenzičko vještačenje mnogo pomoći, posebno je kada je riječ o popunjavanju laboratorija za forenzička vještačenja novim aparatima.

“Jako su bitna i značajna forenzička vještačenja jer u najčešćem broju slučajeva forenzika odlučuje hoće li neko djelo biti dokazano”, rekao je Mektić.

Konstatovano je da postoji dobra saradnja, posebno između policijskih agencija, ali da ima određenih prijetnji bezbjednosti gdje se moraju tražiti novi načini saradnje.

“Razgovarali smo takođe o izbjegličkoj krizi koja je zahvatila Srbiju na najdirektniji način. Ministar Stefanović mi je rekao da je od početka godine preko 600.000 izbjeglica prošlo kroz Srbiju i da je to bio krupan izazov za naše susjede”, rekao je Mektić.

Dodaje da je drugi dio razgovora bio posvećen temama kojima će se baviti dvodnevna ministarska konferencija o bezbjednosti, a to je pitanje terorizma i adekvatnog načina borbe protiv njega.

Sprečavanje krijumčarenja naoružanja na području zapadnog Balkana takođe je bila tema razgovora, posebno u zemljama u kojima je bilo ratnih dejstava. Veliki dio tog naoružanja je i danas van kontrole i često puta je predmet krijumčarenja.

Ministar Nebojša Stefanović rekao je da je jedna od ključnih tema, o kojoj se ne razgovara samo na ovoj konferenciji već je tema svih bezbjednosnih agencija, suprotstavljanje terorizmu i ekstremizmu svake vrste.

“To, naravno, ne podrazumeva samo borbu protiv onih koji su uzeli oružje u ruke već protiv svih koji su u lancu finansiranja i sprečavanja radikalizacije. To je stvar koja mora da se istakne jer nije problem jedne države, nije čak ni stvar koju možemo u potpunosti sami regionalno rešiti, već to moramo raditi sa stranim partnerima”, precizirao je Stefanović.

Naveo je da BiH i Srbija moraju imati baze podataka kojima se upoređuju sakupljeni podaci. Ističe da Srbija ne može imati podatke kako je neko izvršio ili se spremao za terorističi napad spolja ako im to ne dostave bezbjednosne agencije druge države.

“Ne možemo da čekamo da neko počini teroristički akt na području naše države, pa da tek onda delujemo. Međunarodna saradnja u ovom aspektu mora da bude vrlo intenzivna. Moramo da sarađujemo sa najznačajnijim zemljama svijeta, koje raspolažu informacijama o terorističkim grupama. Priroitet u saradnji mora biti apsolutna razmjena podataka svih institucija kako nijedna zemlja ne bi bila utočište potencijalnih terorista ili terorističkih grupa, koje između sebe dobro sarađuju”, rekao je Stefanović.

Dodao je da će se u narednom periodu intenzivirati rad bh. i srpskih bezbjednosnih struktura.

“To dokazuje da smo ispunili neke od zadataka koje smo dobili na zajedničkoj sjednici Vlade Srbije i Savjeta ministara BiH”, zaključio je Stefanović.

Lažni azilanti

Ministar Dragan Mektić rekao je da je njemačka vlada zatražila od BiH da preuzme oko 3.900 lažnih azilanata iz BiH, te da je na posljednjoj sjednici Vijeća ministara dogovoreno da se to i učini.

On je objasnio da je riječ o osobama koje su otišle u Njemačku nakon što je došlo do liberalizacije viznog režima.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *