BiH će dobiti regulatora za gasni sektor na nivou BiH, potvrdio je “Nezavisnim” Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Kako je rekao Šarović, to je rezultat razgovora u kojima su učestvovali on, oba entitetska ministra za energetiku, te Janez Kopač, sekretar Energetske zajednice.
On je istakao da se sada nastavljaju razgovori o daljim rješenjima kad je u pitanju sektor gasa i električne energije u BiH, ali da je zadovoljan što je postignuto dovoljno napretka da Energetska zajednica donese odluku o ukidanju sankcija, koje su bile uvedene na prošlom ministarskom sastanku zemalja članica.
“Mogu da kažem da je u najvećoj mjeri postignut dogovor koji se tiče uspostavljanja regulatora za gas na državnom nivou.
Mislim da smo napravili dobar posao i možemo reći da će 2016. u tom pogledu biti uspješna godina”, rekao je Šarović.
Naglasio je da će se ostali propisi iz ove oblasti u narednom periodu regulisati harmonizacijom entitetskih propisa.
“Najvažnije je da je Energetska zajednica ocijenila da je dovoljno urađeno da ukinu sankcije.
Ostaje nam rok do juna naredne godine da riješimo preostala pitanja i da dogovorena rješenja uskladimo s entitetskim zakonima. Mogu da kažem da je ostalo dovoljno vremena i da sam optimista”, rekao je on. Petar Đokić, ministar industrije, energetike i rudarstva, rekao je da RS istrajava na stanovištu da konačno rješenje mora biti u skladu s ustavnim nadležnostima entiteta.
Đokić je rekao da su razgovori vođeni kako bi BiH uskladila svoje obaveze iz energetike s Trećim energetskim paketom, koji predstavlja važeću evropsku regulativu, koju moraju usvojiti sve zemlje koje žele da postanu članica EU.
Neke od najvažnijih odredaba su odvajanje snabdjevača gasa od vlasnika transportne infrastrukture i skladištenja, zatim otvaranje tržišta svim ponuđačima energenata pod jednakim uslovima, te liberalizacija tržišta električne energije.
“Naš prijedlog je bio i ostao da se proširenjem Zakona o državnom regulatoru i prenosu BiH ugrade odredbe koje nisu dosad bile u oblasti gasa i odnose se na utvrđivanje metodologije, dok bi i dalje najvažniju ulogu imali entiteti, koji utvrđuju tarife i vode postupak u skladu s utvrđenim nadležnostima”, rekao je Đokić.
On je dodao da RS i njegovo ministarstvo rade na kreiranju zakonskih rješenja za oblast gasa koja će biti u skladu s ustavnim nadležnostima entiteta i BiH.
“Sporazumom koji je potpisan 13. oktobra ove godine u Sarajevu pokazali smo spremnost da nastavimo i dalje da se bavimo pitanjem zakonskog regulisanja ove oblasti u BiH.
U tim procesima RS će uvijek voditi računa da rješenja koja mogu biti sadržaj zakona budu samo u okviru ustavnih nadležnosti entiteta i BiH. U daljoj proceduri usvajanja zakona prethodnu saglasnost moraju da daju vlade RS, odnosno FBiH”, rekao je Đokić.
(Nezavisne novine)