Bosna i Hercegovina je jedna od rijetkih zemalja u Evropi koja nije usvojila strategiju za ruralni razvoj i neizvjesno je da li će biti ispoštovan krajnji rok do kraja godine.
Naime, kako je rečeno u Delegaciji EU, ukoliko dokument ne bude usvojen do kraja ove godine, BiH će ostati bez sredstava iz evropskih fondova za pomoć poljoprivredi.
“EU je spremna da započne sa radom na stvaranju podrške koja bi se prvenstveno mogla dati poljoprivrednicima, privatnom sektoru iz oblasti poljoprivrede i ruralnim zajednicama. Ovo će se obaviti sa svim relevantnim akterima na odgovarajućim nivoima. Međutim, značajna podrška EU koja je pod razmatranjem će postati dostupna samo ukoliko se vlasti u BiH dogovore i usvoje strateške dokumente do kraja 2017. godine”, izjavila je Jamila Milović-Halilović, portparol Delegacije EU i specijalnog predstavnika EU. Dodala je da EU prepoznaje rad entiteta koji koordinira Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH u izradi strateškog plana ruralnog razvoja BiH.
“Ovaj strateški dokument je važan instrument za poboljšanje konkurentnosti BiH u ovom sektoru i odgovarajućim podsektorima”, navela je ona.
Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, rekao je da još RS nije usvojila taj dokument, te da se čeka odgovor Vlade.
“Ako dokument ne bude usvojen, šteta će za BiH, ali i za RS, biti doista dugoročna. Svake godine ćemo izgubiti najmanje 30 miliona evra, a ako strategiju ne usvojimo do kraja godine, sljedeća prilika će biti najranije 2021. godine”, rekao je Šarović. Istakao je da će BiH u tom slučaju biti jedina zemlja u regionu koja ne povlači nikakva evropska sredstva za ovu oblast.
“Samo pogledajte Srbiju, koja po tom osnovu dobija 175 miliona evra, plus brojna druga sredstva. Brčko distrikt, FBiH i svih deset kantona su dali saglasnost”, rekao je Šarović.
Iz Biroa za odnose s javnošću Vlade RS nismo uspjeli dobiti odgovore šta je sporno sa pomenutom strategijom. S obzirom na to da nije bilo odgovora, podsjećamo na raniju izjavu tim povodom Zorana Tegeltije, ministra finansija RS, koji je rekao da Republika Srpska nije protiv da ona bude usvojena, ali uz uslov da bude postignut dogovor na nivou entiteta.
“Tu nema nikakvih problema što se tiče RS. Usvojili smo nekoliko zajedničkih strategija, koje podrazumijevaju da svaki od entiteta usvaja strategiju i da se na nivou zajedničkih institucija formira jedna koja predstavlja sublimaciju te dvije, pa tako treba biti i u ovom slučaju”, rekao je Tegeltija i dodao da za svaku strategiju moraju koalicione partnere iz FBiH i zajedničkih institucija vratiti na usaglašeni mehanizam njihovog usvajanja.
“Nije problem u strategiji koju je usvojilo Ministarstvo poljoprivrede RS, već način na koji se kreira zajednička strategija na nivou BiH”, rekao je tada Tegeltija.
Nezavisne novine