Ivanić je naglasio da je odluka Predsjedništva BiH donesena i sasvim sigurno tu neće biti promjena.
“Svjesni smo činjenice da će biti rezervi i svega, ali jednom moramo i mi Evropi dati izazov da li podržava BiH ili su i dalje spremni da ovo ostane jedina zemlja koja nema status kandidata na ovom prostoru”, rekao je on.
Ivanić je uvjeren da će, bez obzira na sve, odgovor EU nakon nekog vremena biti pozitivan i da će BiH u idućoj godini imati status kandidata.
Ivanić: Ne uvlačiti kulturne institucije u političku bitku
Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić izjavio je danas u Sarajevu, u pauzi konferencije Platforma dijaloga “Mladi, kultura, obrazovanje”, da je najvažnije izvući kulturu iz političke bitke i da je to najveći doprinos za kulturne institucije.
Ivanić je naglasio značaj projekta “Dijalog za budućnost”, koji traje već četvrtu godinu, a putem kojeg su prikupljena značajna finansijska sredstva i pomognut rad nevladinih organizacija i projekti iz Republike Srpske i Federacije BiH.
Prema njegovim riječima, “Dijalog za budućnost” će otvoriti neke drugačije vizije i izvući kulturu iz svakodnevnih političkih bitaka, jer političari vrlo često zloupotrebljavaju pojam kulture, a u stvari se bave svojim poslom i samo koriste te institucije za svoje dalje sukobe.
“Ovakav stil dijaloga omogućiće da se dođe do zajedničkih zaključaka kako kulturno bogatstvo u BiH predstaviti svijetu”, poručio je Ivanić i dodao da je u BiH potrebno definisati pravila finansiranja institucija.
Ivanić je ocijenio da je u BiH za pomirenje potrebno veće povjerenje između naroda, koje još nije idealno, a postoji i potreba političara da rade na tome.
“Proći će još vremena dok mi dođemo u fazu da možemo da kažemo da smo pomireni, jer u BiH postoje tri verzije toga šta se desilo i očekivati da postoji jedna, nije realno”, dodao je Ivanić.
Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović istakao je da incijative, kao što je “Dijalog za budućnost”, omogućavaju mladima u BiH da otvoreno razgovaraju o trenutnom stanju i da vide koje su njihove perspektive u BiH.
Osmanović je istakao da kultura tome može dosta doprinijeti, jer ona najlakše gradi mostove i prijateljstva, koja, kada se uspostave preko kulturnih radnika i institucija, su neraskidiva i bez političkih primjesa.
“Uspjeli smo da u budžetu BiH za ovu godinu izdvojimo više od tri miliona KM za rad kulturnih institucija, mada i to nisu dovoljna sredstva, ali ćemo ih dijeliti putem javnog poziva i usmjeravati tamo gdje su najpotrebnija”, rekao je Osmanović i dodao da su sve kulturne institucije u teškoj finansijskoj situaciji.
Prema njegovim riječima, potrebno je da se kultura ne posmatra kao nešto u šta samo treba ulagati, već kao nešto u šta se ulaže da bi se poboljšao razvoj, zapošljavanje mladih, jer istraživanja koja su provedena u BiH pokazuju da 29.000 ljudi radi u kulturnim institucijama.
Rezidentni koordinator UN u BiH Sezin Sinanoglu istakla je da je cilj porodice UN koja vodi projekat “Dijalog za budućnost” da promoviše kulturu koja će doprinijeti miru i izgradnji mira.
Ona je naglasila da su kultura i različitost blago, ono što povezuje ljude i što se mora njegovati, a da su ove dijaloške konferencije nešto što će promovisati mir, socijalnu solidarnost i koherentnost.
Sinanoglu je podsjetila da je prošle godine obilježeno 20 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, da je 20 godina mira pokazatelj velikog uspjeha, ali da mir nije nešto što dolazi samo od sebe, već nešto čemu se mora posvetiti dosta pažnje i na čemu se mora raditi.
“Ovaj niz dijaloških konferencija koje smo napravili, je nešto što će narodima u BiH dati nekakakv instrument da razgovaraju i da se fokusiraju na stvari koje su im zajedničke, a ne na ono što ih dijeli”, istakla je Sinanoglu i dodala da predstavnici UN rade sa mladima i pokušavaju da im omoguće da zajednički predstave svoje ideje vlastima.
Današnju konferenciju organizovale su UN u okviru projekta “Dijalog za budućnost”, u saradnji sa Predsjedništvom BiH.