Sa bh. pasošem bez viza moguće je putovati u 91 zemlju u svijetu, što ni izbliza nije podatak kojim bismo se mogli dičiti, čak i ako se rangiramo sa državama u okruženju.
Sa bogatijim zemljama teško nas je i porediti, jer, primjera radi, s putnom ispravom Finske, Švedske i Velike Britanije viza nije potrebna za odlazak u čak 173 zemlje, a nakon njih slijede Danska, Njemačka, Luksemburg i SAD sa 172 države.
Što se tiče naših susjeda, s pasošem Hrvatske bez viza može se putovati u 129 država, Srbije u 104, a Crne Gore u 98.
Kada je riječ o regionu, s pasošem Makedonije bez vize se može ići u 103 zemlje, a Albanije u 88.
Poznato je da bh. građani imaju zeleno svjetlo za neometano putovanje u države Šengena, ali i u brojne zemlje koje nisu na toj listi. Na primjer, prema podacima sa sajta Ministarstva inostranih poslova BiH, vize u pasošima nisu nam potrebne za odlazak u Brazil i Čile, ali su potrebne da bi smo otputovali u Australiju ili Ameriku.
Studenti, koji inače važe za populaciju koja najviše voli i ima potrebu putovati, smatraju da bi se spisak država u kojima nam nisu potrebne vize morao povećati.
“Naši studenti često putuju, pogotovo sada kada oba javna univerziteta u RS napreduju na međunarodnom planu, tako da ima i razmjene studenata i njihovog kretanja. Mislim da su na spisku zemalja u koje možemo bez viza i neke države u koje studenti uopšte ne žele da idu”, ocjenjuje Predrag Govedarica, predsjednik Unije studenata RS.
I Miloš Blagojević, predsjednik Omladinskog savjeta RS, ocjenjuje da mladi ljudi imaju potrebu za putovanjem, ali su prepreke, kako dodaje, u tome što za to nemaju finansijskih sredstava.
“Mislim da je mali broj slučajeva gdje mladi idu negdje, a da im za to treba viza. Ako imaju jaku želju, ja mislim da će otići u ambasadu. Ponekad čak moraju da odu po vizu u Beograd ili negdje drugo, ali ih to, ja mislim, neće spriječiti u namjeri da putuju”, ocijenio je Blagojević.
Kada je riječ o državama u koje možemo putovati bez viza, nadležni naglašavaju da naši građani ne zloupotrebljavaju ovu pogodnost.
Izuzetak su jedino lažni azilanti u pojedinim bogatijim državama, gdje su bh. građani, trbuhom za kruhom, pokušali ostati više nego što to propisi dozvoljavaju.
“Jedino možemo da navedemo problem koji se odnosi na Njemačku, u smislu pojave lažnih azilanata. Kada je riječ o ostalim državama, imamo apsolutnu disciplinovanost građana, odnosno, naši građani pogodnost putovanja bez viza koriste u skladu s propisima. Dakle, nema zloupotreba”, naglasio je Bakir Dautbašić, sekretar Ministarstva bezbjednosti BiH.
Inače, da bismo bez viza putovali u države Šengena, potrebno je da imamo biometrijski pasoš, a ovu putnu ispravu, prema podacima Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA), trenutno ima 2.005.457 bh. građana.
(Nezavisne novine)