Ministarstvo saobraćaja i veza i Agencija za bezbjednost saobraćaja RS organizovali su u Banjaluci 6. Međunarodnu konferenciju “Bezbjednost saobraćaja u lokalnoj zajednici” koja ima za cilj da ukaže na sve opasnosti neopštovanja saobraćajnih propisa.
Istovremeno, na Trgu Republike postavljen je poligon za obuku djece gdje se najmlađi kroz igru mogu upoznati sa osnovama kretanja u saobraćaju.
Da se nepažnja i nepoštovanje saobraćajnih pravila plaćaju i životom najbolje zna četrdesetdvogodišnji Slaviša Savić iz Šapca koji je zbog prebrze vožnje invalid već 24 godine.
Kao 18-ogodišnjak je, trkajući se automobilom s drugom, sletio je s puta i povrijedio kičmu.
Od tada je njegov život krenuo u drugom smjeru i sada kao član udruženja paraplegičara nastoji da utiče na sve učesnike u saobraćaju, posebno na omladinu kojoj on služi na nauk.
Iz naših priča želimo da ljudi shvate sa koliko opasnih posljedica mogu da se susretnu nepoštujući saobraćajne propise”, rekao je Slaviša.
Iz Agencije za bezbjednost saobraćaja ističu da su njihove kampanje urodile plodom pa je u RS u posljednje dvije godine značajno smanjen broj stradalih.
Za prvih devet mjeseci ove godine smanjen je broj poginulih za 18 procenata. Istovremeno za 12 procenata je smanjen broj i teško povrijeđenih i onih lakše povrijeđenih.
RS je prva u regionu primijenila evropsku direktivu o bezbjednosti puteva i donijela odgovarajuće pravilnike.
“Putevi Srpske su prošle godine pregledali 200 kilometara najopasnijih dionica i identifikovali opasna mjesta. Utvrđene su 24 crne tačke i sada očekujemo analizu tih opasnih mjesta i preduzimanje mjera”, rekao je Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja.
Da je neophodno intezivno raditi na edukaciji, posebno najmlađih, slaže se i resorni ministar, Neđo Trninić, koji priznaje da stanje i dalje nije idealno i da u RS i dalje ima takozvanih crnih tačaka.
Ipak naglašava da se konstantno radi na unapređenju saobraćajne infrastrukture.
“Republika Srpska ima više od 4.000 kilometara regionalnih i magistralnih puteva i više od 6.000 lokalnih puteva. Stanje nije idealno, ali mi stalno radimo na unapređenju infrastructure”, rekao je Trninić.
Predsjednik Narodne skupštine RS, Nedeljko Čubrilović, poručio je da posebno trebamo uticati na školsku omladinu i najranjivije kategorije, poput pješaka i biciklista i da o njima vodimo računa.
Konferencija o bezbjednosti saobraćaja traje dva dana i za to vrijeme na Trgu Republike za najmlađe je postavljen simulator čeonog sudara i poligon za obuku djece u osnovama kretanja u saobraćaju.
(TV K3)