Ako putujete u inostranstvo, preporuka je da ne prelazite granicu bez uplaćenog međunarodnog putnog zdravstvenog osiguranja.
Ino obrazac se dobija u Fondu zdravstvenog osiguranja RS, čime ostvarujete pravo na besplatnu hitnu medicinsku pomoć.
Putničke agencije, takođe, obezbjeđuju putno osiguranje koje podrazumijeva i ovo zdravstveno.
Fond zdravstvenog osiguranja RS promoviše prava svojim osiguranicima. Rezultat toga je da je 48.300 ino obrazaca izdato prošle godine, dok ih je unazad dvije godine bilo 39.000.
Osiguranici Fonda zdravstvenog osiguranja RS mogu da koriste zdravstvenu zaštitu tokom privremenog boravka u inostranstvu, ali samo u zemljama koje sa BiH imaju potpisane sporazume o socijalnom osiguranju.
To su sve zemlje bivše Jugoslavije, zatim Mađarska, Rumunija, Austrija, Njemačka, Luksemburg, Belgija, Holandija, Italija i Turska. Procedura za dobijanje ino obrasca je jednostavna, a osiguranik samo treba da se javi svom porodičnom ljekaru.
Osiguranici mogu da koriste zdravstvenu zaštitu i u Češkoj, Slovačkoj, Poljskoj i Velikoj Britaniji. Za ove zemlje ne treba ino obrazac, već samo pasoš BiH i uz pomoć naše ambasade u tim zemljama mogu ostvariti ovo pravo.
I oni koji putuju posredstvom turističkih agencija, uzimaju putno osiguranje.
Ino obrazac se izdaje na maksimalno 60 dana tokom godine, u svrhu regulisanja hitne medicinske pomoći u javnim zdravstvenim ustanovama te zemlje. Pravilnikom o korištenju zdravstvene zaštite van Republike Srpske, zdravstveno osiguranje u inostranstvu mogu dobiti i studenti, koji tamo studiraju i detaširani radnici.
Srpskainfo