Bez dogovora o programu obrade podataka popisa stanovništva u BiH

March 9, 2016, 7:32 pm

Direktor Republičkog zavoda za statistiku Radmila Čičković navela je da se ne može reći da se ne uvažavaju preporuke IMO tima koji je do sada dao 22 izvještaja, te da postoje određene preporuke koje nisu u potpunosti u saglasnosti sa nekim zakonskim odredbama. Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović rekao je novinarima nakon sastanka da će stručno osoblje Agencije za statistiku BiH, zavoda za statistiku Republike Srpske i Federacije FBiH nastojati da do ponedjeljka usaglasi jedinstveni program za obradu podataka popisa stanovništva.

“Zavod za statistiku Republike Srpske ne prihvata čak ni preporuke Međunarodne posmatračke operacije za popis, dok Federalni zavod prihvata te preporuke”, rekao je Osmanović.

“Dio preporuka, a njih je vrlo malo, predmet je otvorenog pitanja, a riječ je o pitanju mjesta rada i školovanja. Zakon je rekao potpuno jasno šta je uobičajeno mjesto stanovanja i ko je stalni stanovnik”, napomenula je Čičkovićeva.

Direktor Federalnog zavoda za statistiku Emir Kremić rekao je da će nakon sastanka u ponedjeljak Centralnog popisnog biroa biti poznato da li će stavovi biti usaglašeni. Kremić je istakao da je FBiH prihvatila preporuke koje su dali međunarodni stručnjaci, a koje je potpisao direktor Evrostata Piter Everers. Predviđeno je da sastanak Centralnog popisnog biroa u ponedjeljak u Agenciji za statistiku BiH počne u 16.00 časova. “Rezultate popisa treba objaviti da ne bi doživio istu sudbinu kao onaj iz 1991. godine, rekao je u Doboju predsjednik Srpske Milorad Dodik. Dodik je rekao da je pozadina odugovlačenja objavljivanja rezultata popisa želja da se inscenira popis koji nekome odgovara i da se na silu navuče broj koji bi bio većina u BiH.

“To ne znači ništa u političkom sistemu ove BiH, taj broj je važan prije svega za razne ekonomske pokazatelje a ne za ono što neko hoće da pravi velike političke planove ili da bude osnova za centraliozaciju zemlje.

Mislim da uvažavajući važeće standarde u statistikama i popisu treba objaviti taj popis da ne doživi istu sudbnu kao onaj iz 1991. godine”, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Premijerka RS Željka Cvijanović, izjavila je danas u Čelincu da bi popis stanovništva u BiH morao da bude relevantan, tačan i preciziran, te u skladu sa kategorijama koje postoje i uklapaju se u međunarodne standarde i pravila Eurostata “Ne mogu se oteti utisku da smo ovdje duboko zagazili u određeno politikanstvo i da je neka trka koga će da bude više, da bi se nakon toga pričala neka politička priča, a ne da bi se planiralo ispravno i realizovale određene socijalne, ekonomske i starteške aktivnosti”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da nije saglasna da se ljudi vode kao rezidenti jer se zna da sve aktivnosti obavljaju u nekoj drugoj zemlji. “Prepustićemo ovo pitanje ekspertima, ali žali bože novca i energije. Ukoliko ne budu stečeni uslovi da rezultati popisa budu objavljeni na vrijeme, onda ćemo morati imati još jedan popis, koji neće biti verifikovan i ne vidim poentu u svemu ovome”, kaže Cvijanovićeva.

Ona je ocijenila da je tragično i frustrirajuće da svako važno pitanje, koje bi trebalo biti riješeno u BiH, nailazi na čitav niz problema. “Veoma je jasan stav Republike Srpske o ovom pitanju i ispoljen je posredstvom nadležnih institucija, Republičkog zavoda za statistiku i svih koji su učestvovali u popisu stanovništva u BiH”, dodala je Cvijanovićeva.

“Ključno je da u ocjenu rezidentnog stanovnika u BiH mora ući i pitanje 40. Ono, zapravo dokazuje da li neko radi ili se školuje u BiH, jer nije moguće da neko radi u inostranstvu, a stalno boravi u BiH Sa tim je saglasan i predsjednik Parlametna Srpske Nedeljko Čubrilović. “Zbog ekonomskog razvoja Republike Srpske i BiH, privlačenja investitora kao preduslova za bolji život svih njenih građana, apelujem na Centralni popisni biro da zanemari političke interese i držeći se statističkih pravila i Zakona o popisu ovaj posao privede kraju”, rekao je Čubrilović.

Istovremeno, bh ministar civilnih poslova Adil Osmanović na strani federalnih statističara. Kaže, pitanje 40 nije obavezujuće. Nada se dogovoru, a ako ga ne bude. Ukoliko se želi ispoštovati rok i rezultati popisa i da po Zakonu budu objavljeni 1. jula, do 15. marta nephodno je usvojiti jedinstvenu metodologiju obrade podataka.

 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *