Besplatna šoljica kafe u čast povratka Italije u normalan život

May 30, 2020, 11:05 am

U svim barovima gdje se služi kafa čuvela italijanska kafa Illy, 3.juna gostima ce biti ponuđena besplatna šoljica napitka “simboličan gest za srećan početak povratka Italije u normalan zivot, najavio je generalni direktor Illycafee, Masimiliano Poljani.

Nije čudo što ova vijest stiže iz Trsta, grada kafe gdje je svjetski brend Illy samo
jedan od dvije stotine firmi koje su uključene u posao sa uzgojem, selekcijom, prženjem i distribucijom kafe i gdje se u gradskim kafanama služi najmanje 10, a po nekim poznavaočima čak i 20 različitih napitaka od zrnevlja kafe i svaka ima poseban naziv. Zato ako u baru u Trstu tražite “kafu”, znaju da ste stranac i odmah vas pitaju – koju.

Da biste popili obilni espreso u Trstu treba reći “nero”, što znači crnu, ali već 20 kilometara dalje i u svim drugim dijelovima Italije ako tražite “nero” pomisliće da tražite osobu porijeklom iz Afrike. Klasični kapućino “Macćiato” kakvim ga poznaje cijeli svijet, u Trstu se zove “kafelate”, a kapućino se dijeli na podvrste: “kapo” (capo), je espero u maloj šoljici sa pjenom od mlijeka, “gocato” je to isto to, ali samo sa nekoliko kapljica mlijeka, “Kapo in Bi” (Capo in bi) je espreso u maloj staklenoj čaši sa pjenom od mlijeka, a “deka” (deca) je espreso dekafeinato.

Postoje i pod-varijante, kao je CBS ( kapo in bikijere senza skjuma) to jest mali kapućino u čaši bez pjene i tako dalje. Trst je tri stotine godina bio glavna evropska luka za uvoz kafe, od 1.719 kada je kao dio Austro-Ugarskog carstva proglašen bescarinskom zonom.

Upravo su u trscanske luke pristigle prve vreće dragocjenog zrnevlja iz Otomanskog carstva, a 1904 godine u Trstu je otvorena burza kafe. O značaju Trsta kao grada kafe potvrda stiže iz Amerike, iz San Franciska gdje je kafa iz prve američke pržionica kafe nazvana “Trscanska kafa”.

Najstariji trscanski kafe bar je “Tomaseo”, a najpoznatiji je “San Marko”sa originalnim namještajem još iz vremena Austro-Ugarske gdje možete još sresti ponzatog trscanskog pisca Klaudija Magrisa, kako pijucka kafu. Najelegantiniji je “Kafe delji spekiji” (Caffe degli Specći) koji se nalazi na glavnom gradskom trgu Piaza Unita.

Poznat je i kafe bar “Stela Polare” (Severna zvezda) gdje se, kažu Trscani, okupljaju Srbi. “Illy”, “Hausbrant”, “Cremcafe” samo su neke od najpoznatijih trscanskih
firmi iz svijeta biznisa sa kafom, a iza ovih brendova su trscanske porodice koje su se obogatile upravo trgujući kafom.

Illy kafa je u oštroj svjetskoj konkurenciji postala poznata po svom kvalitetu. Jedan iz porodice Illy je kaže za Tanjug da samo jedno pokvareno
zrno može da ošteti ukus stotine kilograma kafe. I kada je riječ o kvalitetu, najpoznatija kafa koja se pije u regionu “minas” je ujedno i najjeftinija, a to znači i najslabijeg kvaliteta.

Kafa treba da ima jasan malo gorak, ali nikako kiseo ukus. Ako se osjeća kiseo ukus znaci da je pravljena sa mnogo trulih zrna, objašnjavaju stučanjaci. Inače razlog što kafa koju pijemo u regionu većina zove “turska”, a porijeklo joj je Etiopija, je taj što je kao napitak kafa prvi put poslužena u Evropi, u turskoj ambasadi u Berlinu.

Izvor: Tanjug  http://credit-n.ru/zaymyi-next.html

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *